زنجان از نظر پایین بودن نرخ تورم، رتبه چهارم کشور را دارد

زنجان- ایرنا- معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: نرخ تورم ۱۲ ماهه (سالانه) منتهی به خردادماه سال جاری این استان ۲۵.۷ درصد بود و زنجان در بین استان‌های با نرخ تورم سالانه پایین کشور بوده و دارای رتبه چهارم است.

ایرج امینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر این اساس، استان‌های ایلام و آذربایجان غربی با ۳۳ و ۲۴.۲ درصد به ترتیب بالاترین و پایین‌ترین نرخ تورم سالانه را به خود اختصاص دادند.

وی اظهار داشت: شتاب نرخ تورم در استان زنجان در مقایسه با سایر استان‌ها کمتر بوده و تورم سالانه خردادماه نسبت به ماه قبل که ۲۸ درصد بود ۲.۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

امینی با اشاره به نرخ تورم ماهانه استان زنجان در خردادماه سال ۹۹ خاطرنشان کرد: عدد شاخص کل استان در خرداد به ۲۰۶.۵ رسید که نسبت به ماه قبل ۳.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی افزود: درصد تغییر شاخص قیمت در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ روند افزایشی داشت تا اینکه در اسفندماه به ۱.۵ رسید و در سال ۱۳۹۹ نیز شاخص قیمت ماهانه با افزایش شروع شده به طوری که در فروردین‌ماه ۱.۷ درصد و در اردیبهشت‌ماه ۲ و در خردادماه نیز به ۳.۸ درصد رسید.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان در خصوص تورم نقطه‌به‌نقطه گفت: در خردادماه سال ۹۹ درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۹.۳ درصد است یعنی خانوارهای استان زنجان به طور میانگین ۱۹.۳ درصد بیشتر از خردادماه ۱۳۹۸ برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان، هزینه کرده‌اند.

وی اظهار داشت: این میزان در مقایسه با اردیبهشت‌ماه ۳.۳ درصد افزایش یافته است.

امینی خاطرنشان کرد: شاخص قیمت در گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در خردادماه نسبت به ماه قبل ۶.۵ درصد و در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات ۲.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: تورم به معنی افزایش سطح عمومی قیمت در نظر گرفته شده و در واقع روند فزاینده و نامنظم افزایش قیمت کالا و خدمات در اقتصاد محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: برای محاسبه نرخ تورم از اطلاعات جمع‌آوری شده ۴۷۵ قلم کالا و خدمت در قالب ۱۲ گروه اصلی از طریق اجرای طرح‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده شهری، روستایی و اجاره‌بها استفاده می‌شود.

امینی خاطرنشان کرد: آمارگیران استان زنجان در طرح قیمت شهری، هر ماه به یک هزار و ۵۷۶ کارگاه در هشت نقطه شهری مراجعه کرده و حدود پنج هزار و ۶۱۳ مظنه قیمت اقلام را ثبت می‌کنند.

وی افزود: آمارگیران در طرح قیمت روستایی نیز هر ماه به ۳۱۹ کارگاه نمونه از ۲۰ آبادی در سطح استان مراجعه و حدود سه هزار و ۷۷۳ مظنه قیمت اقلام را ثبت می‌کنند و در پایان برای طرح اجاره‌بها نیز ماهانه اطلاعات مبالغ اجاره‌بهای پرداختی از ۱۱۵ خانوار اجاره‌نشین نمونه از هفت منطقه شهری به صورت تلفنی پرسیده و ثبت می‌شود.

امینی ادامه داد: اطلاعات جمع‌آوری‌شده از طریق سه طرح مذکور توسط مرکز آمار ایران مورد بررسی و محاسبه قرار گرفته و در نهایت، نرخ تورم استان در قالب ماهانه، نقطه‌به‌نقطه و سالانه، محاسبه و اعلام می‌شود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: کنترل نرخ تورم از مهمترین وظایف بانک مرکزی بوده و به لحاظ ارتباط مستقیم با حجم نقدینگی، کنترل منطقه‌ای آن در کوتاه‌مدت میسر نیست اما ضمن همراهی با سیاست‌های بانک مرکزی می‌توان با اقداماتی در میان‌مدت و بلندمدت به ثبات نسبی بازار و قیمت‌ها در استان کمک کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =