جوانرود دارای ۱۹۰۰ پرونده معلولیت جسمی است

کرمانشاه- ایرنا- رییس اداره بهزیستی جوانرود گفت: در حوزه توانبخشی این شهرستان دارای یک‌ هزار و ۹۰۰ پرونده معلول شدید، خیلی شدید، متوسط و خفیف است که ماهیانه مستمری و کمک معیشت از مبلغ ۱۶۰ هزار تا ۵۴۰ هزار تومان را دریافت می‌کنند.

جمال مرادی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، از ۲۱ تا ۲۷ تیرماه به عنوان گرامیداشت هفته بهزیستی و چهلمین سالگرد تاسیس سازمان بهزیستی یاد کرد که در گام دوم انقلاب با شعار شفافیت، تحول خدمت و ارتقای سلامت اجتماعی در خانواده نامگذاری شده است.

مرادی به بیان برخی از خدمات این اداره در حوزه های مختلف پرداخت و از وجود ۳۰ پرونده ضایعه نخاعی که هزینه پرستاری و حق نگهداری معلولین را دریافت می کنند، خبر داد و افزود: حدود ۱۰۰ نفر دانش آموز و ۳۰ نفر دانشجوی معلول که هزینه تحصیلی رایگان دریافت می کنند وجود دارد همچنین معلولین این حوزه از وسایل کمک توانبخشی از قبیل ویلچر، ایزی لایف، عصا، واکر، سمعک، باتری سمعک، تشک های مواج و دیگر وسایل توانبخشی بهره مند شده اند.

رییس بهزیستی جوانرود با بیان اینکه مددجویان کمک هزینه درمان و هزینه ازدواج را به صورت فصلی دریافت می کنند، ادامه داد: مراکز و مجتمع های روستایی زلان، شروینه و موسسه خیریه حضرت حمزه سید الشهدا برای سهولت انجام کار مددجویان زیرنظر این حوزه است.

به گفته وی، در مرکز آموزشی معلولین ذهنی زیر ۱۴ سال خدمات فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی و روانشناسی انجام می شود.

مرادی یادآور شد، در حوزه امور اجتماعی این شهرستان دارای ۵۳۰ پرونده مستمری بگیر و ۴۰۰ پرونده کمک معیشت است که  ۱۳۰ نفر دانش آموز و دانشجو  هزینه رایگان تحصیلی، کمک هزینه درمان، وام اشتغال زایی، کمک هزینه ودیعه مسکن دریافت می کنند.

مرادی از وجود ۱۸ مهدکودک شهری و هفت روستا مهد خبر داد و گفت: خدمات تخصصی روانشناسی و مددکاری اورژانس اجتماعی از قبیل مداخلات تخصصی در همسر آزاری، کودک آزاری، معلول آزاری، دختران و پسران آسیب دیده، کمک به حذف آسیب های اجتماعی در این حوزه انجام می شود که تخصصی بودن،«به موقع بودن» و «در دسترس بودن» از ویژگی های اورژانس اجتماعی است.

این مسوول یادآور شد، این حوزه نیز برای سهولت انجام کار مددجویان دارای کلینک های مددکاری فردای بهتر، باور، موسسه خیریه حضرت حمزه سیدالشهدا  و مجتمع های روستایی زلان و شروینه است.

مرادی ادامه داد: در حوزه پیشگیری مرکز کمپ ترک اعتیاد، سه مرکز مشاوره ازدواج و طلاق وجود دارد و  خدمات طرح های غربالگری بینایی سنجی کوکان زیر ۶ سال و  پایگاه های سلامت اجتماعی و شنوایی سنجی نوزدان  متولد شده و سایر موارد در این حوزه ارایه می شود.

به گفته وی، وام اشتغالزایی سالیانه برای ۱۵۰  نفر توسط مشارکت‌های مردمی از طریق خیرین جهت کمک به  خانواده های مددجویان صورت می گیرد.

۱۶۴ هزار مددجو از جمعیت ۲ میلیون نفری استان کرمانشاه زیرپوشش بهزیستی است.