راه اندازی دادرسی الکترونیک در ایلام

ایلام- ایرنا - رییس کل دادگستری ایلام با اشاره به راه اندازی دادرسی الکترونیک در استان بر اهمیت بهره گیری از فناوری های نوین و الکترونیک در انجام دادرسی ها به ویژه در شرایط امروز مبارزه با بیماری کرونا تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری استان ایلام، علی دهقانی روز چهارشنبه در آیین افتتاح اولین اتاق دادرسی الکترونیک دادگستری استان ایلام اظهار داشت: بدون تردید الکترونیکی شدن دادرسی ها می تواند به صورت قابل ملاحظه ای از مدت زمان رسیدگی به دعاوی کاسته و به روند بررسی پرونده ها و احقاق حق سرعت دهد.

وی تاکید کرد: یکی از اهداف اصلی دادرسی الکترونیکی در دادگستری ها رفع اطاله دادرسی است، چراکه به لحاظ سریع الوصول بودن اطلاعات و استفاده از قالب الکترونیکی و مجازی در مدیریت پرونده ها، محیطی امن، یکپارچه و بدون محدودیت زمانی برای بررسی پرونده ها فراهم می شود.

رییس کل دادگستری ایلام تاکید کرد: شرایط تشکیل دادگاه ها در این نوع دادرسی به صورت مجازی و امکان حضور غیر فیزیکی در دادگاه از طریق ویدئو کنفرانس مهیا شده است.

دهقانی یادآور شد: با توسعه ابزارهای اطلاعاتی و ارتباطی، امکان اجتناب از حضور فیزیکی اصحاب دعوا و کاهش استفاده از کاغذ در دادرسی ها فراهم و در شرایط امروزی شیوع ویروس کرونا، دادرسی الکترونیک بهترین شیوه برای رسیدگی به پرونده های قضایی است.

مدیر کل اداره زندان های ایلام نیز با تاکید بر این که استفاده از دادرسی الکترونیکی نه تنها در دوران کرونایی بلکه در دوران پسا کرونا نیز می تواند جایگزین مناسبی برای دادرسی‌های حضوری باشد، گفت: اجرای دادرسی الکترونیک علاوه بر تضمین سلامت مراجعان به دستگاه قضایی، اطاله دادرسی به عنوان چالش قدیمی دادگستری‌ها را کاهش و کیفیت رسیدگی‌ها و اتقان آرا را افزایش می‌دهد.

مجید احسانی اضافه کرد: در راستای راه اندازی دادرسی الکترونیک، محلی برای انجام این فرایند در زندان مرکزی در نظر گرفته شد که با تجهیز کامل، زندانیان به صورت ویدیویی و زنده با مراجع رسیدگی کننده پرونده های قضایی خود ارتباط برقرار می کنند و فرایند دادرسی انجام می گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =