۲۵ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۵۶
کد خبرنگار: 920
کد خبر: 83856614
۰ نفر

برچسب‌ها

نشان جغرافیایی فرش استانها ثبت می شود

تهران- ایرنا- رییس مرکز ملی فرش ایران بر اهمیت توجه به تولیدات، نقشه ها و مناطق جغرافیایی در ثبت برند و ثبت جهانی فرش دستباف ایرانی تاکید کرد و گفت: ظرف سه دوره پنج ساله نشان جغرافیایی استانها به ثبت خواهد رسید.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، «فرحناز رافع» در نشست مشترک همکاری‌های مرکز ملی فرش ایران و پژوهشگاه میراث فرهنگی با محوریت ثبت و معرفی فرش دستباف کرمان و سیستان و بلوچستان، افزود: براساس اقدامات انجام شده، تلاش می شود تا در سه دوره پنج ساله بتوانیم ثبت نشان جغرافیایی را در همه استان‌ها انجام دهیم.

وی با یادآوری برخی اقدامات در دستور کار برای برندسازی فرش ایرانی، خاطرنشان‌کرد: انتظار می رود با همکاری سازمان‌های مرتبط اصالت فرش‌های دستباف را تبیین و با این اقدام می‌توان تعداد فرش‌ها و نقوش به‌ کار رفته و هنرمندان این حوزه را شناسایی کرد تا این میراث کهن برای نسل آینده باقی بماند.

رافع تاکیدکرد: برای حفظ فرش ایرانی و این میراث گرانبها برای نسل آینده باید در کنار ایجاد منزلت برای قالیبافان که این هنر بی‌بدیل و منحصر به فرد را ایجاد می‌کنند، سرانه اشتغال را بالا برد.

«بهروز عمرانی» رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در این نشست گفت: در حوزه فرش ۲۹نشان جغرافیایی برای فرش دستباف ایرانی ثبت شده و ۵۳ فرش ثبت ملی شده‌اند.

وی ابراز امیدواری کرد: براساس همکاری مرکز ملی فرش ایران بتوان برای فرش کرمان و سیستان و بلوچستان نیز نشان جغرافیایی گرفت.

عمرانی با تاکید بر حمایت از تولیدکنندگان فرش ایرانی و آگاهی‌بخشی درخصوص اهمیت ثبت جهانی فرش دستباف ایران، افزود: باید بدانیم زمانی که قالی فارس و کاشان در یونسکو ثبت جهانی می‌شود، ظرفیت‌ انها چگونه بوده، چه کمکی به هنرمندان و کنشگران این حوزه می‌کند و آنها برای حفظ کیفیت این آثار چه وظایفی دارند.

این مقام مسوول ادامه‌داد: مهر اصالت نیز یکی از ظرفیت‌های است که در کنار میراث ناملموس و ثبت نشان جغرافیایی می‌تواند در حوزه معرفی فرش ایرانی کمک کند.

به گزارش ایرنا، سالیانه سه میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع فرش در کشور بافته می‌شود و دو میلیون نفر در این حرفه فعالیت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =