گرم شدن تنور انتخابات ۱۴۰۰ با حضور گروه‌های سیاسی

تهران- ایرنا- با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در ۱۴۰۰، برخی گروه‌ها و جریانات سیاسی و همچنین افراد و چهره ها، اقدامات و فعالیت‌های انتخاباتی خود را از هم اکنون کلید زده‌اند و هر روز هم خبر جدیدی در خصوص این فعالیت‌های انتخاباتی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به گوش می‌رسد.

برخی انجام اقدامات انتخاباتی در فاصله یازده ماه مانده تا انتخابات را طبیعی می‌دانند و معتقدند با توجه به اینکه میزان مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم پایین بوده، برای گرم کردن تنور انتخابات ۱۴۰۰ و همچنین ایجاد انگیزه لازم برای حضور بدنه‌های حامی گروه‌های سیاسی به حضور در انتخابات سال آینده بهتر است، هرچه جدی‌تر به انجام فعالیت‌های سیاسی پرداخته و زمینه را برای مشارکت بیشتر آماده کنند. بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی به بررسی این انتخابات پرداخته اند.

رسانه های اصلاح طلب

چرا اصولگرایان نسخه نجات بخش‌شان را ارائه نمی‌کنند؟

حجت‌الاسلام هادی غفاری عضو شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام در گفت وگو با روزنامه آرمان ملی در پاسخ به این پرسش که یکی از مسایلی که دوز رادیکالی را افزایش داده حضور حامیان محمود احمدی‌نژاد در مجلس است. آیا احمدی‌نژاد به دنبال این است که جایگاه از دست رفته خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده به دست آورد؟، گفت:  معقتدم آقای احمدی‌نژاد به اندازه‌ای عقل دارد که متوجه باشد در بین مردم جایگاهی چندانی ندارد. اگر وی واقعا گمان می‌کند در بین مردم دارای جایگاه است باید وارد صحنه شود و در انتخابات ریاست‌جمهوری کاندیدا شود. هر کسی احساس می‌کند بین مردم جایگاه دارد و می‌تواند مشکلات کنونی کشور را حل کند، در صحنه حضور پیدا کند. این وضعیت برای آقای احمدی‌نژاد نیز وجود دارد. مردم باید بخواهند چه کسی به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شود. هر چه مردم بخواهند باید همان اتفاق رخ بدهد. حرف اول و آخر را باید مردم بزنند. امروز اصولگرایان به دنبال آن هستند که در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده به پیروزی دست پیدا کنند. بنده با این رویکرد که رئیس‌جمهور آینده کشور چه کسی باشد، مشکلی ندارم. مسأله مهم این است که آیا در بین اصولگرایان گزینه‌های وجود دارند که بتوانند راه‌حل مناسبی پیش‌روی مشکلات کشور قرار بدهند؟ بنده چنین گزینه‌هایی را مشاهده نمی‌کنم و گمان می‌کنم برخی اصولگرایانی که به دنبال حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری هستند بیش از آنکه به‌دنبال حل مشکلات مردم باشند، به دنبال کسب قدرت هستند. این در حالی است که مردم انتظار دارند کسی در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری به پیروزی برسد که راه‌حل‌های علمی و عملی برای حل مشکلات کشور داشته باشد.

اصولگرایان برای ریاست جمهوری هم به‌دنبال انتخابات حداقلی هستند

محمدرضا خباز سیاست‌مدار اصلاح‌طلب در گفت وگو با مردم‌سالاری گفت: بر مبنای همین توضیحاتی که دادم اگر اصلاح‌طلبان در شورای سیاستگذاری بازنگری (یا به قول بنده پوست‌اندازی) کنند و ترکیبی از نیروهای فعال و تحصیل‌کرده جوان و نیروهای پخته و معتدل اصلاح‌طلب به وجود آورده و البته برنامه و مانیفست هم ارائه بدهند مردم مثل سنوات قبل، از نو به اصلاح‌طلبان کمک خواهند کرد. ولی اگر مثل دوره‌های گذشته امیدمان به معرفی جناب آقای خاتمی و تمرکز شورای سیاست‌گذاری روی یک فرد باشد، به نظر بنده این خیال موفقیت‌آمیز نیست. البته همان‌طور که عرض کردم، می‌توان این ناامیدی را با مانیفست و انسجام بین نیروهای اصلاح‌طلب به امید تبدیل کرد. چون عرض کردم آن‌ها امیدشان به همان رای حداقلی است که البته تبلیغات زیادی هم نمی‌خواهد و همین که آهنگ انتخابات برگزار شود، آن‌ها پای صندوق می‌آیند. به هر حال آن‌ها تلاش خواهند کرد که این شیرینی که پای دندانشان [با انتخابات ۹۸] به وجود آمده، ماندگار شود. در حالی که به نظر بنده این [انتخابات حداقلی] شیرینی نیست و به زهر بیشتر شبیه است. بنابراین همین روش را دنبال خواهند کرد که انتخابات حداقلی برگزار شود تا بتوانند ریاست‌جمهوری را به دست بیاورند. درست نقطه مقابل ما که باید تلاش کنیم انتخابات حداکثری اتفاق بیفتد و اگر این اتفاق نیفتد ریاست جمهوری هم مثل انتخابات مجلس در اسفند سال گذشته بر وفق مراد اصول‌گرایان خواهد بود.

حضور جریان اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری

واعظ آشتیانی سیاستمدار اصولگرا و عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا درخصوص نحوه حضور جریان اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، گفت: پیش‌بینی من این است که تنوع کاندیدا در جریان اصولگرایی زیاد خواهد بود، منتها مهم این است که کدام یک از آن‌ها بتواند اقبال عمومی را به خود جلب کند. همچنین در این زمینه نکته‌ای وجود دارد و آن این است که جامعه در گام دوم انقلاب به سمت نیروهای جدید، انقلابی، کارآمد، شجاع و عملگرا می‌رود، یعنی ما نیاز داریم که نیروهایی با این شاخصه‌هایی که عرض کردم، داشته باشیم. افرادی که به ارزش‌ها و منافع نظام و انقلاب پایبند باشند و در مواقع ضروری در عرصه‌های سیاست داخلی، سیاست خارجی و اقتصادی شجاعانه موضع‌گیری و حتی عمل کنند. برخلاف آنچه که برخی اصلاح‌طلبان بیان می‌کنند که در انتخابات حضور نخواهند داشت، من اعتقاد دارم که اصلاح‌طلبان حضور جدی خواهند داشت. البته معتقدم حضور این جریان سیاسی در انتخابات و عرصه سیاسی، خوب است. ما نمی‌خواهیم انتخابات تک قطبی باشد. انتخابات باید فضایی را فراهم کند که نیروهایی که قابلیت رای‌آوری دارند از هر دو جناح ورود کنند و تصمیم با مردم است، اما نکته مهم و قابل توجه در انتخابات این است که شعارها باید به گونه‌ای مطرح شود که در عمل هم شدنی و تحقق‌پذیر باشد، نه اینکه به نحوی شعار و وعده داده شود و بعد از انتخابات عملکرد برعکس شعارها باشد.

نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰

منصور حقیقت پور مشاور رئیس مجلس دهم، درباره الگوبرداری عزت الله ضرغامی از علی لاریجانی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری گفت: حالا اگر یک برادری که فقط در حوزه فرهنگی فعالیت داشته بخواهد برای انتخابات ریاست جمهوری بیاید، به نظر نمی رسد شخصیت جامعی برای این جایگاه باشد. نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰ باید توانمندی شان در حوزه نظریه پردازی حوزه اقتصادی بر سایر موارد به چربد. گرچه امروز مشکل فرهنگی هم داریم اما آنچه بیش از سایر عوامل مردم را اذیت می کند گرانی، بیکاری و تورم است. 

رسانه های اصولگرا

مشارکت حداکثری در انتخابات

به گزارش روزنامه نواندیش، حسین الله‌کرم، رئیس شورای هماهنگی حزب‌الله، در خصوص وضعیت کاندیدای اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: «اصلاح‌طلبان متوجه شدند حتی در وضعیت مشارکت حداکثری هر سه آقایان صفایی فراهانی، مصطفی معین و محمدرضا خاتمی تائید صلاحیت نخواهند شد، چون در زمره رجل سیاسی قرار نمی‌گیرند؛ بنابراین، به سمت حمایت از سیدحسن خمینی خواهند رفت.»

راه برای اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ خیلی بسته است

به گزارش سایت خبری دیده بان ایران؛ اصلاح‌طلبان و انتخابات ۱۴۰۰ با توجه به شرایط کشور، رابطه‌ای بسیار مبهم با هم دارند. اصلاح‌طلبان در انتخابات دوم اسفند ۹۸ که برای شناخت ترکیب نمایندگان مجلس برگزار شد دریافتند که توفیق‌های دهه ۹۰ به پایان رسیده تا از همین حالا هم خودشان و هم افکار عمومی به این نتیجه برسند که اصلاح‌طلبان برای برنده شدن و حتی حضوری جدی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری راهی پر از مانع در پیش روی خود می‌بینند. احمد شیرزاد، فعال سیاسی در این ارتباط گفت: اساساً در هر انتخاباتی مهم‌ترین مساله اصلاح‌طلبان بحث تعیین صلاحیت است. متاسفانه دست اصلاح‌طلبان در انتخابات باز نیست و نمی‌توانند مانور مورد نظرشان را صورت دهند.‌ دست اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ هم بسیار بسته خواهد بود و امکان تایید صلاحیت گزینه‌های مطلوب‌شان منتفی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =