۵ ماموریت جدید هلال‌احمر در قانون مدیریت بحران جدید

تهران - ایرنا - معاون برنامه‌ریزی و آموزش‌های تخصصی سازمان امداد و نجات گفت: در قانون مدیریت بحران جدید، پنج ماموریت مهم نجات، انتقال مصدومان به مراکز درمانی، اسکان اضطراری، تامین مایحتاج آسیب‌دیدگان سوانح و بلایا و ذخیره‌سازی اقلام امدادی برعهده‌ هلال‌احمر گذاشته شده که کاملا در حوزه‌ امداد و نجات تعریف می‌شود.  

این مطلب را حمیدرضا اسکاش روز چهارشنبه در حاشیه بازدید امیرحسین گرکانی رئیس پژوهشکده‌ی سوانح طبیعی ایران از سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر که در خصوص الزامات مورد نیاز برای انجام تکالیف قانونی محول شده به جمعیت هلال احمر انجام شد، عنوان کرد.

وی افزود: از مهر سال ۹۸ در ۱۸ کمیته ‌ای که در پژوهشکده‌ سوانح طبیعی ایران تشکیل شد، آیین‌نامه‌ها و مستندات ثانویه قانون مدیریت بحران کشور با مشارکت نمایندگان دستگاه های عضو ستاد ملی و همچنین صاحب‌نظران مرتبط بررسی شد و اگرچه در پایان سال گذشته با موضوع کرونا مواجه شدیم اما کار ادامه یافت و اکنون، اغلب قریب به اتفاق مستندات مورد نظر، آماده تصویب می باشند.

معاون برنامه ریزی و آموزش های تخصصی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر توضیح داد: اکنون در مرحله ای قرار داریم که باید درخصوص وظایف محوله قانونی جمعیت هلال احمر، با مشارکت دستگاه ها و نهادهای همکار و پشتیبان، دستورالعمل ها و پروتوکل های همکاری مشترک خودمان را تهیه و تدوین کنیم.

اسکاش به جزء دوم بند ب ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران جدید کشور اشاره کرد و گفت: در این قانون جدید پنج ماموریت مهم نجات، انتقال مصدومان به مراکز درمانی، اسکان اضطراری، تامین مایحتاج آسیب‌دیدگان سوانح و بلایا و ذخیره‌سازی اقلام امدادی برعهده‌ هلال‌احمر گذاشته شده که کاملا در حوزه‌ امداد و نجات تعریف می‌شود.  

وی افزود: طبق بند ب ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران کشور جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران موظف است با همکاری شوراهای اسلامی شهر و روستا، شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، سازمان صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان‌های مسوول در امور فرهنگی و تبلیغی و ستاد کل نیروهای مسلح و بر اساس استانداردهای سازمان، نسبت به آموزش‌ آحاد جامعه و سازمان‌های مردم نهاد در برابر حوادث و سوانح اقدام کند.

این مقام مسئول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: معاونت برنامه‌ریزی و آموزش‌های تخصصی سازمان امداد و نجات با حمایت و پشتیبانی ریاست این سازمان واحد تحقیق و توسعه را  در این سازمان بازفعال کرد که در این واحد دو دبیرخانه در حال راه‌اندازی است که یکی از آنها دیبرخانه‌ی «کارگروه‌های تخصصی امداد و نجات» است که ماموریت‌ تهیه و تدوین دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های همکاری مشترک در زمینه‌ی ماموریت های پنج گانه فوق یادشده را با مشارکت دستگاه‌های همکار و پشتیبان بر عهده دارد.

معاون برنامه‌ریزی و آموزش‌های تخصصی سازمان امدادونجات اظهار داشت: دبیرخانه‌ دوم دبیرخانه‌  «تطبیق و استانداردسازی مستندات سازمان امدادونجات با قانون مدیریت بحران کشور و آیین‌نامه‌ی امدادونجات»  است که این دبیرخانه همه‌ مستندات و برنامه‌های تهیه‌شده در سازمان امداد و نجات را جمع ‌آوری و با حضور نمایندگان حوزه‌های ذیربط بازنگری می‌کند و آن را با قانون مدیریت بحران کشور و آیین‌نامه‌ امدادونجات مطابقت می‌دهد و نهایتاً ابلاغ می کنند.

اسکاش افزود: امیدواریم بتوانیم طی ۶ ماه آینده این کارگروه‌های پنج گانه را راه‌اندازی و محصولات موردنظر را تدوین و به واحدهای ذیربط داخل و خارج از جمعیت هلال‌احمر ابلاغ کنیم. حُسن کار این است که تکلیف ما در انجام ماموریت‌های محوله با حوزه‌ها و دستگاه‌های همکار روشن می‌شود و ازطرف دیگر، این مسئولیت سنگین بین مشارکت‌کنندگان از حوزه‌های داخل و خارج جمعیت هلال احمر تقسیم خواهد شد.

در ادامه این دیدار و بازدید امیر حسین گرگانی رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی ایران طی گفت و گوی صمیمانه با مهدی ولی پور رئیس سازمان امداد و نجات از مشارکت فعال جمعیت هلال احمر در تهیه و تدوین آیین نامه ها، برنامه ها و سایر مستندات مرتبط با قانون مدیریت بحران کشور قدردانی کرد و در جریان فعالیت های در دست اقدام حوزه معاونت برنامه‌ریزی و آموزش‌های تخصصی سازمان امدادونجات قرار گرفت.

 رئیس پژوهشکده‌ی سوانح طبیعی ایران علاوه بر واحد تحقیق و توسعه امداد و نجات، دبیرخانه‌های معاونت برنامه‌ریزی و آموزش‌های تخصصی از مرکز امداد هوایی سازمان امدادونجات بازدید کرد.

 امیرحسین گرکانی رئیس پژوهشکده‌ی سوانح طبیعی ایران از طرف سازمان مدیریت بحران کشور به‌عنوان مسئول تهیه‌ی مستندات، آیین‌نامه‌ها و استانداردهای مربوط به قانون مدیریت بحران کشور تعیین شده است.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha