۲۵ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۴۶
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83856490
۰ نفر

برچسب‌ها

دستگیری بیش از ۲۰۰ معترض در پایتخت بلاروس

مسکو - ایرنا - بیش از ۲۰۰ معترض به عملکرد الکساندر لوکاشنکو رییس جمهوری بلاروس و در حمایت از مقامات برکنار شده توسط وی در مینسک پایتخت بلاروس دستگیر شدند.

شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴ امروز چهارشنبه اعلام کرد: معترضان شب گذشته در تظاهراتی با عنوان «همبستگی» به حذف ویکتور باباریکو و والری تسپکالو از دور انتخابات ریاست جمهوری بلاروس اعتراض کردند.

کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس، از ثبت این دو نفر به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری بلاروس خودداری کرد.

معترضان در میدان پیروزی و در مقابل ایستگاه مترو به نام «نمیگا» در مینسک تجمع کردند و شعارهای ضددولتی سر دادند. 

ماموران ضدشورش پس از هشدار به معترضان و خودداری آنها از ترک محل، به معترضان حمله کرده و بیش از ۲۰۰ نفر را دستگیر کردند و گفته می شود در بین افراد بازداشت شده چندین تبعه روسیه وجود دارد. 

ماموران امنیتی ۱۰ خبرنگار را هم برای ساعاتی بازداشت کردند. 

 در همین حال، در چندین شهر بلاروس ازجمله گرودنو، استولبتساخ و برست نیز اعتراضات خیابانی برگزار شد و چندین تن از معترضان توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند. 

ویکتور باباریکو که به مدت ۲۰ سال رئیس «بلگازپروم بانک» (تقریباً صد درصد به شرکت روسی «گازپروم» و «گازپروم بانک» تعلق دارد) بود، اخیراً استعفا داد تا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند. ایوان ترتل رئیس کمیته نظارت دولتی به رسانه ها گفت که حدود ۲۰ کارمند بلگازپروم بانک نیز دستگیر شده اند و آنها اقرار کرده‌اند که براساس نقشه، صدها میلیون دلار را به طور قاچاق به لتونی انتقال داده اند.

ویکتور باباریکا، ۵۶ ساله، اقدامات مقامات بلاروس علیه وی را  «بازی سیاسی» و بخشی از کارزار ارعاب خواند و گفت که مقامات این پرونده را برای فشار آوردن به وی درست کرده اند.

والری تسپکالو رئیس یک مجموعه فناوری‌های پیشرفته در بلاروس و مشاور دبیر کل سازمان ملل در عرصه فناوریهای اطلاعاتی است.

 در حالی که قرار است ۱۹ مرداد امسال انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور اروپای شرقی برگزار شود در هفته های اخیر خیابان‌های مینسک شاهد تجمعات سیاسی در اعتراض به برخی بازداشت‌ها از طرف دولت بوده است.

 الکساندر لوکاشنکو ۶۶ ساله که از سال ۱۹۹۴ میلادی بر این کشور حکومت می کند، می خواهد در قدرت بماند، اما انتخابات جدید با انتخابات قبلی متفاوت است. براساس گزارش رسانه ها و منابع خبری  هواداران لوکاشنکو رو به کاهش و مخالفت با ریاست جمهوری وی همچنان رو به افزایش است.

بلاروس حدود ۹ میلیون جمعیت دارد و بیش از ۵۷ هزار نفر از مردم این کشور تاکنون کرونا گرفته اند با این وجود لوکاشنکو اعتقادی به واقعی بودن این ویروس ندارد از این رو هرگز اجازه نداد توصیه های سازمان بهداشت جهانی در این کشور اجرا شود مساله ای که انتقادها از او را دوچندان کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =