جمعیت جهان تا سال ۲۱۰۰، دو میلیارد کمتر از انتظارات

تهران- ایرنا- برآوردها نشان می‌دهد جمعیت جهان تا پایان قرن حاضر دو میلیارد کمتر از پیش بینی‌های سازمان ملل خواهد بود؛ کاهشی که پیامدهای اقتصادی و اجتماعی گسترده‌ای خواهد داشت.

فرانس ۲۴ امروز در مطلبی نوشت: براساس یک مطالعه بزرگ که امروز چهارشنبه منتشر شد، زمین در سال ۲۱۰۰، میزبان هشت میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر انسان خواهد بود که این میزان دو میلیارد کمتر از پیش بینی‌های سازمان ملل است و پیش بینی می‌شود قدرت‌های جدید جهانی جدید با کاهش نرخ باروری و کاهش جمعیت روبرو شوند. 

یک تیم بین المللی از محققان هفته نامه پزشکی «لنست» اعلام کردند تا پایان قرن جاری، ۱۸۳ کشور از ۱۹۵ کشور جهان که مانع هجوم مهاجران می‌شوند زیر آستانه جایگزینی لازم برای حفظ سطح جمعیت خود قرار می‌گیرند.  

در ادامه مطلب درج شده در این شبکه خبری، تا پایان قرن حاضر، جمعیت بیش از ۲۰ کشور از جمله ژاپن، اسپانیا، ایتالیا، تایلند، پرتغال، کره جنوبی و لهستان دستکم به نصف کاهش می‌یابد و جمعیت چین که امروزه ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر است، در ۸۰ سال آینده به ۷۳۰ میلیون نفر کاهش می‌یابد. 

این در حالی است که جمعیت کشورهای آفریقایی جنوب صحرای بزرگ آفریقا، سه برابر شده و به رقم سه میلیارد خواهد رسید. تنها در نیجریه در سال ۲۱۰۰ جمعیت کشور به ۸۰۰ میلیون نفر می‌رسد و در رتبه دوم پس از هند با جمعیت ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون نفر قرار می‌گیرد.
 
 «کریستوفر موری» یکی از نویسندگان این مطلب و مدیر موسسه سنجش و ارزیابی سلامت (IHME) دانشگاه واشنگتن به خبرگزاری فرانسه گفت: این پیش بینی‌ها حاکی از اخبار خوش برای محیط زیست است، ضمن آنکه فشار کمتری بر سیستم‌های تولید مواد غذایی وارد می‌آید، کربن کمتری تولید و وارد جو می‌شود و فرصت اقتصادی قابل توجهی برای بخش‌هایی از کشورهای جنوب صحرای آفریقا به وجود می‌آید. با این حال، بسیاری از کشورهای دیگر خارج از قاره آفریقا شاهد کاهش نیروی کار و وارونگی هرم جمعیتی می‌شوند که این امر یامدهای منفی برای اقتصاد در پی خواهد داشت. 

در این مطالعه، بهترین راه حل برای کشورهای پردرآمد برای حفظ سطح جمعیت و رشد اقتصادی، سیاست‌های انعطاف پذیر مهاجرتی و حمایت اجتماعی برای خانواده‌های خواهان فرزند است. 

موری در عین حال هشدار داد: با وجود کاهش جمعیت، یک خطر بسیار واقعی وجود دارد و آن اینکه برخی کشورها ممکن است سیاست‌هایی را در نظر بگیرند که دسترسی به خدمات بهداشت باروری را محدود کند؛ اقدامی که بی‌تردید پیامدهای بالقوه ویرانگری در پی دارد. 

۸۶۶ میلیون نفر بالای ۸۰ سال
با توجه به کاهش نرخ باروری و افزایش امید به زندگی، پیش بینی می‌شود تعداد کودکان زیر پنج سال بیش از ۴۰ درصد کاهش یابد و از ۶۸۱ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ به ۴۰۱ میلیون در سال ۲۱۰۰ برسد. 

در انتهای دیگر این طیف، دو میلیارد و ۳۷۰ میلیون نفر یعنی بیش از یک چهارم جمعیت جهان تا آن زمان بیش از ۶۵ سال سن دارند و افراد بالای ۸۰ سال از حدود ۱۴۰ میلیون نفر امروز به ۸۶۶ میلیون نفر می‌رسند. 

کاهش شدید تعداد و نسبت جمعیت کارگر در بسیاری از کشورها نیز چالش‌های بزرگی را ایجاد خواهد کرد. 

 «استین امیل ولست» Stein Emil Vollset، استاد موسسه سنجش و ارزیابی سلامت گفت: جوامع با جمعیت کم کارگری باید با چالش پرداخت‌های پایین مالیاتی دست و پنجه نرم کنند. به عنوان مثال، تعداد افراد در سن کار در چین از حدود ۹۵۰ میلیون نفر امروز به کمی بیشتر از ۳۵۰ میلیون نفر در سال ۲۱۰۰ می‌رسد که این رقم یعنی کاهش ۶۲ درصدی نیروی کار. هرچند پیش بینی می‌شود این روند نزولی برای هند کمتر بوده و از ۷۶۲ میلیون امروزی به ۵۷۸ میلیون نفر تا پایان قرن ۲۱ برسد. برعکس، در نیجریه، نیروی کار فعال از ۸۶ میلیون نفر امروز به بیش از ۴۵۰ میلیون نفر در سال ۲۱۰۰ خواهد رسید. 

محققان پیش بینی می‌کنند که این تغییرات تکتونیکی تغدگرگونی‌های شگرفی در نظم اقتصادی به وجود می‌آورد. 

دنیای چند قطبی جدید

محققان پیش بینی می‌کنند تا سال ۲۰۵۰، تولید ناخالص داخلی چین بر ایالات متحده غلبه کند، اما تا سال ۲۱۰۰ باردیگر به رتبه دوم سقوط می‌کنند. 

تولید ناخالص داخلی هند افزایش می‌یابد و رتبه سوم جهان را از آن خود می‌کند و ژاپن، آلمان، فرانسه و انگلیس در بین ۱۰ اقتصاد بزرگ جهان باقی خواهند ماند. 

پیش بینی می‌شود برزیل از رده‌بندی هشتم امروز به سیزدهم و روسیه از جایگاه دهم به چهاردهم برسد. در عین حال قدرتهای تاریخی همچون ایتالیا و اسپانیا به ترتیب از ۱۵ به ۲۵ و ۲۸ سقوط می‌کنند. 

اندونزی احتمالا به دوازدهمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل می‌شود و نیجریه که در حال حاضر رتبه ۲۸ را دارد، ۱۰ کشور برتر را شکست. 

 «ریچارد هورتون» از سردبیران نشریه لنست تاکید می‌کند: تا پایان قرن حاضر شاهد جهانی چند قطبی خواهیم بود و هند، نیجریه، چین و ایالات متحده قدرت‌های غالب خواهند بود. 

موری همچنین در خصوص ارتباط میان تحصیلات زنان و نرخ باروری توضیح داد: هرچه زنان تحصیل کرده‌تر شوند و به خدمات بهداشت باروری دسترسی پیدا کنند، تصمیم می‌گیرند که به طور متوسط کمتر از ۱. ۵ کودک داشته باشند. 

موسسه سنجش و ارزیابی سلامت در سال ۲۰۰۷ و با همکاری بنیاد بیل و ملیندا گیتس تاسیس شد و خیلی زود به مرجعی جهانی در زمینه آمارهای بهداشتی و گزارش‌های سالانه در خصوص بیماری بدل شد. 
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =