ایران در یک چارچوب بین المللی با کشورهای ۱+۵ وارد بحث برجام شد

قصرشیرین- ایرنا- نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: ایران اسلامی در یک چارچوب بین المللی با کشورهای ۱+۵ وارد مساله و بحث برجام شد و توافق در طول مباحث و مذاکرات در یک قالب تعریف شده بود.

شهریار حیدری روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در مساله برجام قرار شد که همه کشورهای ۱+۵ پایبند به آن باشند و در شورای امنیت نیز تصمیمات برجام مصوب شد.

وی اظهارداشت: قرار شد اگر کشورهای عضو برجام یعنی اروپا و در راس آنها آمریکا، عهد و پیمان برجام را نقض کنند، جمهوری اسلامی نیز به موازات تعدیل کند.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: در مرحله ای که کشورهای ۱+۵ تعدیل کرده اند، جمهوری اسلامی هم متناسب با آن تعدیل کرده و این یک توافق ۲ جانبه بوده است.

وی اضافه کرد: اکنون که سه کشور اروپایی به دنبال نقض برجام هستند ما هم راه برابر پیش می گیریم و این یک راهبرد مقابل استراتژی است.

حیدری گفت: اکنون مساله الحاقیه هست که پیشنهاد کمیسیون و مجلس این است که در آینده نپذیریم ولی راه خروج از برجام چارچوبی دارد که دولت نیز این اختیار را دارد آن را انجام دهد. 
برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) سند توافقی است که از دی ماه ۹۴ اجرایی شد و اردیبهشت ماه ۹۷ دونالد ترامپ از آن خارج شد؛ این سند دستاوردهای سیاسی و اقتصادی زیادی به همراه داشت. رشد اقتصادی ۱۲.۵ درصدی، قرارداد با خودروسازان و شرکت‌های نفتی بزرگ، آزادسازی ۴۰۰ میلیون دلار پول بلوکه شده ایران توسط آمریکا، تنها بخشی از دستاوردهای برجام است. دستاوردهایی که آمریکا با بدعهدی خود، مانعی در تداوم آن شد.

اخبار مرتبط