اعتبار بخش گردشگری آذربایجان‌غربی در دولت تدبیر و امید ۱۰ برابر شد

مهاباد- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی گفت: امسال ۵۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری استان اختصاص یافته که نسبت به ابتدای دولت تدبیر و امید، از افزایش ۱۰ برابری برخوردار است.

جلیل جباری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در تکاب با اشاره به نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به توسعه زیرساخت‌های گردشگری و مرمت بناهای تاریخی آذربایجان‌غربی افزود: همچنین ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار سفر رییس جمهوری به استان در سال ۱۳۹۸ به طور کامل و ۱۰۰ درصد تخصیص یافته و برای ۶ پروژه مهم گردشگری و میراث فرهنگی در شهرهای استان هزینه می‌شود.

وی بیان کرد: با استفاده از این اعتبارات، طرح های توسعه زیرساخت‌های گردشگری میراث جهانی تخت‌سلیمان و قره کلیسا، احیای حجره های مسجد جامع ارومیه، احیای بناهای تاریخی ستاد لشکر ارومیه، طراحی سایت‌موزه باز جنگ چالدران و توسعه مجموعه تاریخی و فرهنگی شمس تبریزی خوی اجرا شده‌است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه در ۲ سال گذشته ۸۰ میلیارد ریال برای توسعه و بهبود زیرساخت‌ها و خدمات گردشگری در تکاب هزینه شده، ادامه داد: همچنین از ۷۰ میلیارد ریال بودجه مصوب سال گذشته کمیته برنامه ریزی تکاب برای بخش گردشگری، ۴۵ میلیارد ریال تاکنون تخصیص یافته و هزینه شده است.

جباری اظهار داشت: توسعه زیرساخت‌های گردشگری مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان، مجموعه آب‌گرم قینرجه، مجموعه تفریحی و رفاهی آب‌گرم احمدآباد، آسفالت راه دسترسی اثر طبیعی چمن متحرک و زیرسازی راه دسترسی به این اثر تاریخی و جشنواره منطقه‌ای تخت‌سلیمان از مهمترین طرح‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای اجرا شده در بخش گردشگری تکاب است.

وی اضافه کرد: احداث مرکز کارآفرینی و آموزش صنایع دستی و خدمات گردشگری تکاب از مهمترین طرح‌های این بخش است که هم اینک از ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار و برای تکمیل آن ۴۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

جباری با اشاره به اهمیت این مرکز در زمینه ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری و صنایع دستی تکاب گفت: با تخصیص اعتبار مورد نیاز، این مرکز تا ۲ سال آینده تکمیل شده و به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه تاکنون نتوانسته ایم جاذبه های منحصربفرد طببعی و تاریخی تکاب را به خوبی معرفی کنیم، افزود: برای برگزاری جشنواره ملی تخت سلیمان با حضور ۳۰ استان کشور آمادگی داریم و در صورت تخصیص منابع اعتباری مورد نیاز، می توانیم این جشنواره را پس از پایان محدودیت‌های مربوط به شیوع بیماری کرونا برگزار کنیم.

جباری اظهار داشت: برای معرفی بهتر و بیشتر جاذبه‌های تکاب باید تابلوهای گردشگری از مبدا محورهای ورودی به تکاب در استان‌های زنجان و کردستان نصب و مسیرهای گردشگری این شهرستان بازتعریف شود که این امر نیازمند تخصیص اعتبارات مناسب در کمیته برنامه ریزی تکاب است.

وی گفت: اعتبار فصل های میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان‌غربی پاسخگوی حجم زیاد طرح ها و برنامه های این بخش نیست و بر اساس برآوردهای انجام شده سالانه بیش از یک‌هزار میلیارد ریال اعتبار برای حفاظت و مرمت آثار تاریخی، تامین زیرساخت‌های گردشگری و توسعه صنایع دستی استان مورد نیاز است.

آذربایجان‌غربی دارای بیش از یکهزار و ۶۰۰ اثر طبیعی و تاریخی ثبت ملی است و ۲ اثر تاریخی این استان شامل مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان و قره کلیسا چالدران در فهرست سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =