بخش کشاورزی "جوانمردی" شهرستان خانمیرزا با کمبود آب مواجه است

شهرکرد- ایرنا- مدیر جهادکشاورزی خانمیرزا با اشاره به خشکسالی‌های اخیر گفت: با گرم شدن هوا در فصل تابستان و افت منابع آبی این شهرستان، آب بخش کشاورزی منطقه جوانمردی با کمبود و بحران آب مواجه شده است.

محمد صادق خانجانی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: سطح آب سفره‌های زیرزمینی در منطقه " مرادون" و "آلونی" نیز بین ۶ تا ۲۴ متر افت داشته است.
وی، از خشک شدن و کم آب شدن بخش عمده‌ای از چشمه‌ها و قنوات مناطق یاد شده با شروع فصل تابستان امسال خبر داد و تصریح کرد:با تشدید گرما، امکان بحرانی شدن آب کشاورزی مناطق یادشده دور از انتظار نیست.

وی تعداد چاه‌های عمیق و نیمه عمیق بخش کشاورزی خانمیرزا را حدود ۷۰۰ حلقه چاه برآورد کرد و گفت: بخشی از  یکهزار و ۶۰ هکتار اراضی باغی و ۲۶ هزار هکتار از اراضی زراعی این  شهرستان از آب سفره‌های زیر زمینی تغذیه می‌شود.  

مدیر جهادکشاورزی شهرستان خانمیرزا  از اجرای سیستم آبیاری نوین در بیش از ۳۰ درصد از اراضی زراعی و باغی منطقه خبر داد و افزود: تنها را جبران کمبود آب دشت خانمیرزا، انتقال آب از رودخانه "کَره بس" است که در صورت تامین اعتبار و عملیاتی شدن آن، بیش از ۷۰ درصد کمبود آب رفع خواهد شد.  

وی همچنین به کشاورزان شهرستان خانمیرزا توصیه کرد: با توجه ویژه به اصلاح الگوی مصرف، ارتقاء بهره‌وری و نهادینه شدن مصرف بهینه آب در تمام بخشها به ویژه در بخش کشاورزی، باید برای اجرای برنامه‌های عملیاتی مناسب در تعادل بین منابع و مصارف به ویژه در سفره‌های آب زیرزمینی دارای تراز منفی، گام برداشت.

خانجانی، نصب کنتور هوشمند آب در این شهرستان را از مهمترین راهکارها برای صرفه‌جویی در مصرف آب بیان کرد و گفت:به منظور صیانت از سفره‌های آب زیرزمینی و کنترل برداشت آب ازچاه‌ها، تاکنون بخش زیادی از چاه‌ها به کنتور هوشمند تجهیز شده است.

به گزارش ایرنا، شهرستان  تازه تاسیس خانمیرزا ، از مهمترین کانون‌های کشاورزی چهارمحال و بختیاری است و مرکز این شهرستان در فاصله ۱۶۰ کیلومتری مرکز استان قرار دارد که با داشتن هشت هزار و ۸۶۰ بهره‌بردار بخش کشاورزی، سالانه ۱۴۰ هزار تن محصولات باغی و زراعی تولید می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =