سه هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی مهران احیا می‌شود

ایلام- ایرنا- استاندار ایلام با اشاره به برنامه‌های دولت برای مهاجرت معکوس به روستاهای مرزی ایلام، گفت: احیای اراضی کشاورزی نیز در این راستا در دستور کار است و در این راستا سه هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی گلان مهران احیا می‌شود.

قاسم سلیمانی‌دستکی شامگاه سه‌شنبه در نشست احیای کانال‌های کشاورزی در مناطق مرزنشین با اشاره به تحرک ایجاد شده در استان، افزود: هرچه جمعیت مرزی بیشتر باشد، امنیت ملی بیشتر تقویت خواهد شد.

وی به احیای کانال‌های کشاورزی در منطقه گلان مهران توسط سپاه استان اشاره کرد و اظهار داشت: با احیای این قنات‌های قدیمی می‌توان قریب سه هزار و ۵۰۰ هکتار زمین کشاورزی منطقه را آبی کرد.

استاندار ایلام با قدردانی از کمیته محرومیت زدایی سپاه با اشاره به مزیت آبی کردن زمین‌ها با احیای قنات‌های منطقه یادآور شد: این موضوع چند حسن دارد، پروژه‌ها هزینه بالایی ندارند، ضمن اینکه داشته‌های ما را احیا و ثروت، تولید و درآمد مردم حاشیه نشین منطقه را افزایش می‌دهد.

سلیمانی دشتکی با اشاره به اینکه توجه به نواحی مرزی و حاشیه نشین مهاجرت را در آن مناطق کنترل می‌کند، افزود: در صورت ایجاد سازندگی در این مناطق می‌توانیم امیدوار به مهاجرت معکوس شویم و این مهم امروز در دستور کار است.

وی پروژه‌های بزرگی چون طرح احیا و گرمسیری، پتروشیمی در مناطق مختلف استان و ایجاد چندین کارخانه بزرگ بخش خصوصی، طرح‌های حوزه نفت و گاز چون لرزه نگاری‌ها، پروژه‌های مهم حوزه راه، آب و خاک، و صادرات را از جمله کارهای بزرگی عنوان کرد که نظام در استان انجام داده و در دست اجراست.

استاندار ایلام با تاکید بر محرومیت زدایی در مناطق مختلف استان، بیان کرد: در این زمینه نیز اقدامات و تحرکات قابل توجه‌ای شکل گرفته است که ما نمونه‌های آنرا در شهرستان‌های ملکشاهی و هلیلان می‌بینیم.

وی با اشاره به تشکیل قرارگاه سازندگی هلیلان، اضافه کرد: در ذیل این قرارگاه سه کمیته تخصصی وجود دارد که به صورت هفتگی ضمن بازدید از مناطق محروم استان گزارش می‌دهند و به صورت ماهیانه نیز نشست قرارگاه برگزار می‌شود.

سلیمانی دشتکی گفت: رایزنی‌ها و دیدارهایی که با بنیاد مستضعفان کشور، معاونت توسعه روستایی مناطق محروم ریاست جمهوری، وزارت جهاد کشاورزی و دیگر نهادها و ارگان‌ها و هلدینگ ها برگزار و تلاش شد تا سمت و سوی نگاه آنها را به مناطق محروم استان جلب کنیم و در این راه هم موفق بوده‌ایم.

وی اضافه کرد: در رفت و آمدهایی که با بنیاد مستضعفان کشور داشتیم موفق شده‌ایم علاوه بر اینکه مناطق محروم ملکشاهی را به عنوان پایلوت محرومیت زدایی بنیاد در استان معرفی کنیم، رایزنی‌های اولیه برای اضافه شدن هلیلان به عنوان دیگر منطقه محروم استان شکل گرفته است.

سلیمانی دشتکی در ادامه به سفر معاون توسعه روستایی مناطق محروم ریاست جمهوری به استان اشاره داشت و گفت: در این سفر نیز بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان در شرایط سخت مالی کشور برای توسعه اشتغال روستایی و مناطق محروم استان اختصاص یافت.

وی از نگارش ۳۰ تا ۴۰ نامه توسط معاون توسعه روستایی مناطق محروم ریاست جمهوری به دستگاه‌های مختلف، وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف برای پیگیری امور مناطق محروم استان خبر داد و اظهار داشت: همه دستگاه‌های متولی باید پیگیر توافقات حاصله در دیدارهای مختلف با مسئولان مربوطه باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =