سازمان تجارت جهانی، هدف احتمالی ترامپ برای خروجی دیگر

نیویورک- ایرنا- هنوز زمان زیادی از خروج آمریکا از سازمان جهانی بهداشت نگذشته است که رئیس جمهوری آمریکا پیکان حمله خود را متوجه سازمان تجارت جهانی کرد و همکاری ایالات متحده با آن را بدترین توافق دانست.

دونالد ترامپ عصر سه‌شنبه در نشست خبری که در کاخ سفید برگزار شد، این مطلب را در پاسخ به این سوال مطرح کرد که «چگونه فکر می‌کنید که سیاست آمریکا اول می‌تواند در میان یک همه‌گیری، این نگرانی که می‌تواند به آمریکا آسیب برساند و باعث نفوذ جهانی چین شود، کارایی دارد؟»
وی مدعی شد: سیاست من «آمریکا اول» است. ما در این سالها صدها میلیارد دلار در معامله با چین و کشورهای بسیار دیگری از دست داده‌ایم. این غم‌انگیز است.
رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: من به این توافق‌ها نگاه کردم. شما دیدید که ما قرارداد یو اس ام سی اس با مکزیک را ایجاد کردیم. یک توافق بسیار منصفانه است.
ترامپ پیمان «نفتا» که میان آمریکا، کانادا و مکزیک در دوره اوباما منعقد شده بود را بدترین توافق در تاریخ آمریکا دانست که با قرارداد جدید جایگزین شده است و گفت: باید بگویم توافق دیگری که می‌تواند بدترین باشد، سازمان تجارت جهانی است. آن هم ممکن است بدترین باشد.
برای دیدن پیمان‌ها و نهادهای بین‌المللی که دولت ترامپ از آنها خارج شده است، به این لینک مراجعه کنید.

تهدید به اعمال تعرفه بیشتر بر چین
رئیس جمهوری آمریکا که در چهار ماه منتهی به دوره ریاست جمهوری خود تا انتخابات آبان‌ماه قرار دارد، به نظر می‌رسد سیاست «آمریکا اول» را در خروج از نهادهای بین‌المللی و افزایش تنش با قدرت‌های اقتصادی و سیاسی جهانی همچون چین می‌بیند تا به این ترتیب، تعصبات «ملی‌گرایانه» آمریکایی‌ها را تحریک کند.
ترامپ در این نشست خبری بار دیگر چین را به افزایش تعرفه برای جلوگیری از سرمایه‌گذاری‌های آن کشور در بخش‌های نظامی تهدید کرد و گفت: اگر بخواهیم، می‌توانیم تعرفه عظیمی را بر چین و کشورهای دیگر اعمال کنیم.
وی افزود: ما تنها به دنبال تجارتی منصفانه و بازی یکسان در زمین هستیم. ما با توافق یو اس ام سی اس کار بزرگی برای کنار گذاشتن توافق با چین انجام دادیم. آنها ذرت بسیاری را از ما می‌خرند.  
دستور جدید مهاجرتی
رئیس جمهوری آمریکا که روز سه‌شنبه از سیاست ضد مهاجرتی علیه دانشجویان خارجی عقب‌نشینی کرد، در این نشست اظهار کرد به زودی دستورالعمل جدیدی را درباره مهاجرت امضا می‌کنم که بر اساس شایستگی خواهد بود.  
ترامپ ادامه داد: ما بر روی دستور مهاجرتی «داکا» (سیاست اوباما درباره کسانی که از کودکی در آمریکا بوده‌اند) کار می‌کنیم. جمهوریخواهان محافظه‌کار می‌خواهند ببینند که چه اتفاقی برای داکا خواهد افتاد. دموکرات‌ها سه سال فرصت داشتند تا درباره داکا اقدامی انجام دهند اما همیشه از آن به عنوان یک موضوع سیاسی استفاده می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =