طرح انتقال آب به شبکه ۵۰۰ هکتاری گلخانه شمیل به بهره برداری می‌رسد

بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان گفت:طرح انتقال آب از سدهای شمیل و نیان به شبکه شمالی دشت میناب و شبکه ۵۰۰ هکتاری گلخانه شمیل در هفته جاری به صورت ویدئو کنفرانسی با حضور رییس جمهوری و وزیر نیرو به بهره برداری می‌رسد.

هوشنگ ملایی روز چهارشنبه با اعلام این خبر افزود:برای اجرای این طرح ملی ۳۴۰ میلیارد ریال هزینه شده است،با افتتاح این پروژه که افتتاح شبکه گلخانه شمیل هم شامل می‌شود، شرایط برای توسعه و اشتغالزایی در منطقه شمیل و بندرعباس به خوبی فراهم خواهد شد و مردم منطقه از نعمت سدهای نیان وشمیل برخوردار می‌شوند.
وی ادامه داد: این طرح دارای خط انتقالی به قطر ۹۰۰ میلی‌متر و حدود هفت کیلومتر احداث شده و بخشی از طرح نیز در سال‌های گذشته به طول ۳۰ کیلومتر با قطر هزار و ۲۰۰ میلی‌متر اجرا شده است. 
مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان تصریح کرد: این خط انتقال حدود ۱۵ تا ۱۶ میلیون مترمکعب آب از سدهای شمیل و نیان را به شبکه شمال دشت میناب انتقال می‌دهد. 
ملایی، تامین آب پایدار، اشتغالزایی و توسعه کشاورزی و  صنعت را از جمله اهداف این طرح‌ها دانست و ادامه داد: شرایطی فراهم شده تا مردم ما از این پروژه‌ها استفاده کنند.
این مسوول اظهارکرد: در اقدامی مشترک توسط شرکت آب منطقه‌ای و جهادکشاورزی هرمزگان، شبکه‌های توزیع آب و اراضی منطقه بازسازی و مسطح شد و در سال‌های گذشته به بهره‌برداری رسید که اکنون نیز طرح انتقال آب مطمئن با استفاده از ظرفیت‌های شمیل و نیان برای این منطقه فراهم شده است.
وی گفت: از سال گذشته تاکنون در قالب پویش (هر_هفته_الف_ب_ایران) هر هفته در کشور طرح‌های مجموعه وزارت نیرو در حوزه‌های آب وبرق به بهره‌برداری می‌رسد.
وی ادامه داد: طرح انتقال آب از سدهای شمیل و نیان یکی از طرح‌هایی است که در هفته جاری و همزمان با هفته دهم پویش (هر_هفته_الف_ب_ایران) افتتاح خواهدشد. 
ملایی بیان داشت: در مجموع باعث شده که در بخش شمال شهرستان میناب و بخش تخت و قلعه‌قاضی یک تحول بسیار خوبی در حوزه تامین و توزیع آب از طریق احداث شبکه‌های آبیاری و زهکشی ایجاد شود.

طرح انتقال آب از منابع آبی میناب به شهرک صنعتی تیرور
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان گفت: طرح انتقال آب از منابع آبی میناب به شهرک صنعتی تیرور نیز از دیگر طرح‌های در دست اجرای آب منطقه ای استان است.
ملایی ادامه داد: برای اتمام این پروژه ۲۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده بود.
وی بیان داشت: شهرک صنعتی میناب درحال حاضر حدود ۷۵ هکتار مساحت دارد و طرح توسعه‌ای ۵۰ هکتار نیز به این شهرک افزوده خواهدشد که نقش بسیار بسزایی در توسعه شهرستان و اشتغالزایی به خصوص در بخش صنایع دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: سال‌های طولانی این شهرک به دلیل کمی و کیف منابع آبی استان  با مشکل مواجه بود که با هماهنگی صورت گرفته با مجموعه استانداری هرمزگان، شرکت شهرک‌های صنعتی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هرمزگان انجام شد و توانستیم تامین آب این شهرک را با کیفیت مناسب انجام دهیم.
ملایی اذعان کرد: پس از بهره‌برداری از این طرح سرمایه‌گذاران این شهرک دیگر دغدغه کمبود و کیفیت آب را نخواهند داشت و در پی آن اشتغال و صنعت در منطقه رونق مناسبی به خود خواهد گرفت و امیدوارم کمک خوبی به تحقق جهش تولید در شهرستان میناب کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha