۲۴ تیر ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۵۰
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 83855954
۰ نفر

برچسب‌ها

الکاظمی: وابستگی عراق به درآمد نفتی تجربه‌ای شکست خورده است

بغداد- ایرنا- نخست وزیر عراق تأکید کرد که وابستگی این کشور به درآمدهای نفتی، تجربه‌ای ناموفق و شکست خورده است که باید برای رهایی از آن برنامه‌ریزی شود.

به گزارش خبرگزاری ملی نینا، «مصطفی الکاظمی» روز سه شنبه گفت که دولت برای اصلاح سیستم مالی و اداری این کشور با هدف رهایی از وابستگی به درآمد نفتی برنامه دارد.  
وی افزود که اقتصاد عراق ۹۵ درصد متکی به درآمدهای نفتی بوده و این مهم در شرایط کنونی که قیمت نفت در بازارهای جهانی با افت شدید مواجه شده، بیش از پیش دولت را برای تأمین نقدینگی در تنگنای شدید قرار داده است.  
نخست‌ وزیر عراق ادامه داد که دولت، برنامه‌ای برای اصلاح نظام مالی و اداری در دست تهیه و اجرا دارد تا کشور از وابستگی به اقتصاد نفت رهایی یابد.  
وی اظهار کرد که بخش خصوصی در عرصه‌های مختلف از جمله کشاورزی، ظرفیت بالایی در عراق دارد و باید نقش خود را در توسعه اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای شهروندان بیشتر ایفا کند.  
اقتصاد تک محصولی و نظام مالی عراق در ماه‌های گذشته به علت کاهش قیمت جهانی نفت ناشی از همه‌گیری کرونا با چالش عمده مواجه شده است.
این شرایط، دولت عراق را در تأمین حقوق کارکنان دستگاه‌های اجرایی و خدمات عمومی به شهروندان در تنگنای شدید قرار داده است.
عراق در زمان حاضر دومین تولیدکننده بزرگ نفت در میان کشورهای عضو اوپک است اما سقوط شدید بهای نفت در پی همه‌گیری کرونا این کشور را با کسری شدید بودجه رو به رو کرده است.  
الکاظمی در همان نخستین روزهای آغاز به دولت جدید در اردیبهشت ۹۸ وعده داد اقتصاد کشور را با برنامه‌های اصلاحی و توسعه سرمایه گذاری خارجی و داخلی سامان دهد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha