۷۵ درصد تغییر کاربری‌ها در خارج از محدوده شهرها انجام می‌شود

قزوین - ایرنا - معاون حفظ کاربری و یکپارچه سازی اراضی سازمان امور اراضی کشور گفت: ۷۵ درصد تغییر کاربری‌ اراضی در خارج از محدوده و در حریم شهرها و همچنین خارج از طرح هادی روستاها انجام می‌شود.

صفدر نیازی روز سه شنبه در نشست تبصره یک ماده یک اراضی کشاورزی قزوین افزود: سازمان های جهاد کشاورزی در استان ها به عنوان حافظان زمین‌های کشاورزی باید این محدوده‌ها را در اختیار داشته باشند تا امکان کنترل تغییر کاربری‌های مجاز و غیر مجاز تشخیص داده شود.

این مسوول با تاکید بر لزوم نظارت بیشتر برای جلوگیری از تغییر کاربری های غیرمجاز و ساخت و ساز و تعرض به زمین های کشاورزی، اظهار داشت: باید تلاش شود تا احکام دستگاه قضایی در خصوص تغییر کاربری ها با سرعت بیشتر و در زمان کمتری اجرایی شود.

معاون حفظ کاربر ی و یکپارچه سازی اراضی سازمان امور اراضی با تاکید بر اینکه رعایت قانون در تغییر کاربری باید به عنوان یک اصل مورد توجه باشد،گفت: در همین راستا اجازه نداریم نسق های زراعی را برای صدور مجوز تغییر کاربری خرد کنیم.

وی با بیان اینکه اراضی کشاورزی در کشور ما محدود است،افزود: اراضی درجه یک ما چهار میلیون هکتار است و این در حالی است که باید غذای ۸۰ میلیون نفر را نیز تامین کند بنابراین چاره ای نداریم که با جدیت از اراضی کشاورزی کشور صیانت و حفاظت کرده و با قاطعیت جلوی تغییر کاربری های غیرمجاز را بگیریم.

این مسوول گفت: وزارت جهاد کشاورزی با تغییر کاربری های غیرمجاز که عمدتا در اراضی درجه یک نیستند مخالفتی ندارد اما نباید به بهانه توسعه و اجرای طرح های اقتصادی اراضی کشاورزی مرغوب خود را تغییر کاربری دهیم.

معاون حفظ کاربر ی و یکپارچه سازی اراضی سازمان امور اراضی گفت: در رابطه با صدور مجوز اتاقک های کارگری در اراضی باغی باید پیشنهادات لازم از سوی استان ها ارایه و در این خصوص راهکاری در قالب بخشنامه و آئین نامه هماهنگ به استان ها ابلاغ شود.

استان قزوین دارای ۴۸۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha