تولید گوشت مرغ در کشور پس از انقلاب ۵۰ برابر رشد کرده است

مشهد- ایرنا- مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: با توجه به ۵۰ برابر شدن تولید گوشت مرغ پس از انقلاب اسلامی تاکنون به طور قطع تولید این حجم از گوشت سفید و دیگر محصولات مشابه، نشان دهنده پویایی بالای این بخش است.

احمد شریعتی روز سه شنبه در مراسم تودیع و معارفه روسای پیشین و جدید دامپزشکی شهرستان کاشمر افزود: در شرایط فعلی، اشتغال ایجاد شده در حوزه دامپروری و پرورش دام و طیور برای کشور امنیت شغلی ایجاد کرده که به پشتوانه آن اقتصاد کشور رو به پویایی است.

وی ادامه داد: اگر در کنترل بیماری‌های مشترک و بیماری‌های واگیردار دامی غفلت شود مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بسیاری برای جامعه به وجود خواهد آمد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: با این حال شرایط اعتباری مناسبی نداریم و اگر بخواهیم واکسیناسیون را در همه‌جا گسترش دهیم نیاز به تقویت بنیه مالی است که در این زمینه رایزنی هایی با استاندار و سایر مسوولان مرتبط شده است.

شریعتی افزود: هرروز با بیماری‌های خاصی رو به رو هستیم و کمبودهایی مثل دارو، واکسن و نیز کمبود نیرو و تجهیزات وجود دارد و همین موارد، مدیریت را سخت می‌کند.

فرماندار کاشمر هم در این جلسه با اشاره به نقش دامپزشکی در کنترل بیماری‌های عمومی و بیماری‌های بین انسان و دام افزود: دامپزشکی به عنوان یک نهاد حاکمیتی نقش به سزایی در تأمین امنیت غذایی جامعه دارد.

مسلم ساقی افزود: رویکردها در دامپزشکی با توجه به شرایط فعلی و فضای جدید باید تغییر کند و در خصوص بیماری‌های دام و طیور که به‌صورت فصلی و موسمی بروز می‌کند باید با نگاه پیشگیرانه اقداماتی صورت پذیرد و با شناسایی نقاط آلوده در شهرستان قبل از اینکه وارد بحران شویم راهکارهای لازم ارائه شود.

وی اضافه کرد: اگر در حوزه حاکمیتی بخواهیم به‌درستی عمل کنیم باید در حوزه کنترل و مقابله با بیماری‌ها در دامپزشکی از توان بخش خصوصی استفاده بیشتری شود و از سویی نباید به آموزش نگاه هزینه‌ای داشته باشیم و برگزاری دوره‌های آموزشی برای جامعه مخاطب در جهت افزایش اطلاعات و آگاهی به طور قطع کاهش مشکلات و آسیب‌ها در آن حوزه را در پی خواهد داشت.

او اضافه کرد: بخشی از زیربنای بهداشت و درمان در جامعه، دامپزشکی است، از این ‌رو باید برای افزایش خدمات حوزه دامپزشکی در جامعه با یک نگاه تعاملی و هم‌افزا تلاش کرد.

در پایان این نشست ضمن قدردانی از حدود دو دهه زحمات و خدمات دکتر عارفی، دکتر علی گوهری به‌عنوان سرپرست دامپزشکی شهرستان کاشمر معرفی شد.

کاشمر در ۲۲۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =