رییس امور عشایری یزد: ۱۸ میلیارد ریال برای آبرسانی عشایر اختصاص یافت

یزد - ایرنا - رییس اداره امور عشایری یزد گفت: برای تامین آب شرب و دام عشایر استان ۱۸ میلیارد ریال بودجه برای شهرستان های ابرکوه و خاتم اختصاص یافت.

حسن زارع عصر روز سه شنبه در حاشیه بازدید از منطقه قشلاقی چاه بلاغ بخش مرکزی ابرکوه به ایرنا افزود: از این مبلغ ۱۰ میلیارد ریال برای ساخت مجتمع آبرسانی چاه بلاغ و منطقه قشلاقی چاه احمد مروست از توابع شهرستان خاتم اختصاص دارد.

وی اظهار کرد: هشت میلیارد ریال مربوط به آبرسانی سیار است که روزانه با سه دستگاه تانکر ۱۲ هزار لیتری برای تامین آب شرب عشایر یزد مستقر در استان های فارس و کرمان استفاده می شود.

۱۰۰ درصد ایل ‌راه عشایر تیغ زنی شد

رییس اداره امور عشایری یزد با اشاره به اقدامات انجام شده ، خاطرنشان کرد: ۱۰۰ درصد از هزار و ۲۰۰  کیلومتر ایل راه ها برای تسهیل در ترد عشایر در حد فاصل مناطق ییلاقی و قشلاقی استان های یزد، فارس و کرمان با تخصیص هفت میلیارد ریال بودجه تیغ زنی شد .

بهره مندی ۲۰۰خانوار عشایری از صفحه‌های خورشیدی

این مسوول با اشاره به طرح  کاهش استفاده از سوخت فسیلی و در اختیار نهادن صفحه‌های خورشیدی در میان عشایر گفت : تاکنون ۲۰۰ خانوار از مناطق عشایری شهرستان های ابرکوه و خاتم از صفحه خورشیدی برای تامین انرژی بهره مند شده اند .

وی گفت: کاربرد این صفحه تنها برای روشنایی است که خانوارهای عشایری به جای سوخت های فسیلی از روشنایی این صفحه خورشیدی استفاده می کنند.

۲۷ میلیارد ریال برای زنجیره تولید گوشت قرمز

رییس اداره امور عشایری استان یزد با اشاره به اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز گفت: در سال ۹۹ تا کنون ۲۷ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی به عنوان سرمایه در گردش و به منظور اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز تخصیص داده شده است.

زارع  ادامه داد: هفت میلیارد ریال نیز تسهیلات کم بهره با پرداخت ۳۰۰میلیون ریال برای هر خانوار عشایری به صورت بلند مدت و ۲۰ میلیارد ریال هم به عنوان سرمایه در گردش با پرداخت ۵۰۰ میلیون ریال به هر خانوار با ۱۰ درصد سود اختصاص یافته است .

 وی با بیان اینکه تاکون ۶۰ درصد از این تسهیلات جذب شده است ، تصریح کرد: سالانه عشایر استان چهار هزار و ۳۸۰ تن انواع فراورده های دامی و لبنی تولید می کنند.

زارع اضافه کرد: علاوه بر تولید ۴۰۰ تن ( ۲۵ درصد) گوشت قرمز، عشایر در تولید ۲۰ درصد صنایع‌ دستی استان نیز نقش بسزایی دارند.

جمعیت عشایر استان یزد سه هزار خانوار با ۱۰ هزار نفر جمعیت است که در شهرستان‌های ابرکوه و خاتم زندگی می‌کنند که از ایلات بختیاری، خمسه و قشقایی هستند و در پرورش ۱۴۰ هزار رأس دام سبک و ۴۰۰  نفر شتر فعالیت دارند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =