سیل به ۲۱۷ خانه روستایی در مراغه خسارت زد

مراغه - ایرنا - جانشین ستاد بحران و معاون عمرانی فرماندار مراغه با اشاره به تلاش دستگاه‌های خدمات‌رسان برای رفع مشکل حاصل از جاری‌شدن سیلاب در برخی روستاهای این شهرستان گفت: سیل اخیر به ۲۱۷ خانه روستایی خسارت وارد کرده است.

نقی مسکینی روز سه شنبه در حاشیه بازدید ستاد بحران این شهرستان از روستاهای دامنه سهند افزود: در این راستا و با همکاری دستگاه های اجرایی و خدمات رسان، از شب گذشته تلاش برای بازگشایی مسیر تردد و دسترسی عشایر به دامنه های جنوبی سهند ادامه دارد.

وی ادامه داد: برای این منظور تاکنون ۱۰ کیلومتر از این مسیر توسط ماشین آلات راهسازی و سنگین با مشارکت بخشداری و تلاش هلال احمر، اداره راه و حمل و نقل و نیز ستاد بحران این شهرستان بازگشایی شده است.

وی اضافه کرد: براساس پیش بینی های انجام شده تا امشب نیز این مسیر تردد که بر اثر جاری شدن سیلاب از دامنه های سهند و ریزش های به وجود آمده مسدود شده بود، به صورت کامل بازگشایی شده و تردد در آنها جریان خواهد یافت.

بسیج امکانات روستایی و دهیاری ها برای امدادرسانی و رفع مشکلات روستاها

بخشدار مرکزی مراغه نیز در این بازدید گفت: با توجه به جاری شدن سیل در بیش از ۲۰ روستای واقع شده در دامنه های سهند، امکانات بخشداری و دهیاری ها برای رفع مشکلات مردم این مناطق بسیج شده است.

مصطفی مجیدی افزود: در این راستا، ماشین آلات سنگین راهسازی توسط دهیاری کرده ده برای بازگشایی مسیر تردد عشائر در دامنه سهند تامین شده است.

وی اضافه کرد: تیم های کارشناسی جهاد کشاورزی، بیناد مسکن انقلاب اسلامی و هلال احمر هم اکنون در روستاهای آسیب دیده از سیلاب حضور داشته و میزان خسارت های وارد شده به این مناطق را بررسی و برآورد خواهند کرد.

وی افزود: آسیب سیلاب های بارش ۴۸ ساعت گذشته به روستاهای این بخش در سه مسیر آشان، بهنق و کهجوق و مغانیجق بوده که بیشترین این خسارت ها مربوط به روستاهای شلیلوند و قرطاول بوده است.

رفع مشکل آب شرب ۳۳ روستای بخش مرکزی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مراغه از رفع مشکل آب شرب ۳۳ روستای بخش مرکزی خبرداد و گفت: مشکل تامین آب شرب بهداشتی این روستااها که در ۲۴ ساعت گذشته به دلیل جاری شدن سیل ایجاد شده بود، با تلاش شبانه روزی کارکنان مجتمع شهید دهقان مرتفع شده است.

ابراهیم سلیمانی افزود: مجتمع آب شهید دهقان به منظور تامین آب شرب ۳۳ روستای بخش مرکزی، هم اکنون با توان تصفیه ۸۵ لیتر برثانیه فعالیت تامین آب خود را از سر گرفته است.

وی ادامه داد: با وجود رفع مشکل تامین آب،  افت فشار آب در روستاهای زیرپوشش این مجتمع آبرسانی وجود داشته که به زودی مرتفع می شود.

وی اضافه کرد: هم اکنون نیز برای کاهش مشکلات اهالی روستاهای منطقه نیز، سه تانکر سیار آب شرب بهداشتی ارائه خدمات تامین آب می کند.

آسیب به ۲۱۷ واحد مسکونی روستایی

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مراغه نیز از وارد آمدن آسیب به ۲۱۷ واحد مسکونی در روستاهای این شهرستان خبرداد.

خلیل احمدیان افزود: براثر جاری شدن سیلاب در ۴۸ ساعت گذشته در این شهرستان، این تعداد واحد مسکونی در هشت روستای این شهرستان دچار خسارت کلی و جزئی شده اند.

وی ادامه داد: براساس بازدیدهای کارشناسی انجام شده ۱۳۶ واحد از این واحدهای آسیب دیده به تعمیر و ۸۱ واحد مسکونی دیگر نیز نیاز به احداث و بازسازی کلی دارند.

وی اضافه کرد: برای واحدهای آسیب دیده از سیل که در مناطق روستایی نیاز به نوسازی و بهسازی دارند، از سوی این بنیاد تسهیلات در اختیار مالکان آنها قرار خواهد گرفت.

شهرستان مراغه با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =