۲۴ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۳۵
کد خبرنگار: 837
کد خبر: 83855710
۰ نفر

برچسب‌ها

واعظی: راهبرد منطقه‌ای ایران حفظ تمامیت ارضی کشورها است

تهران - ایرنا - رییس دفتر رییس جمهوری درباره گفت وگو شب گذشته خود با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان نوشت: حفظ تمامیت ارضی کشورها از جمله جمهوری آذربایجان راهبرد منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهد بود.

محمود واعظی روز سه شنبه در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: دیروز در گفت وگوی تلفنی با «شاهین مصطفی‌یف» معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان، ضمن ابراز تأسف و همدردی از کشته شدن چند تن از سربازان این کشور در درگیری پیش آمده در مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان، تاکید کردم حفظ تمامیت ارضی کشورها از جمله جمهوری آذربایجان راهبرد منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهد بود.

رییس دفتر رییس جمهوری اظهار داشت: ایران همواره بر حل و فصل مسائل و اختلافات از طریق راه حل‌های سیاسی و مذاکره تاکید دارد و امیدواریم مشکل پیش آمده به همین حل و فصل شود.

مصطفی‌یف هم در ادامه گفت‌وگو از مواضع جمهوری اسلامی ایران قدردانی و بر توسعه مناسبات دوجانبه تاکید کرد.

وی یادآور شد: خوشبختانه به‌رغم شرایط کرونایی در ماه‌های اخیر شاهد افزایش چهارده درصدی تبادلات دو کشور بودیم که نشانگر عزم دو کشور برای افزایش همکاری‌هاست. دو طرف مصمم هستند که این همکاری‌ها ان شاء الله با عبور از بیماری کرونا، توسعه بیشتری پیدا کند.

اصول اساسی سیاست خارجی ایران توسعه روابط با همسایگان است

 واعظی رییس دفتر رییس جمهوری شب گذشته در گفت وگوی تلفنی با «شاهین مصطفی‌یف» معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان با اشاره به ضرورت تلاش در راستای گسترش روابط ایران و جمهوری آذربایجان در بخش‌های مختلف، گفت: توسعه روابط با همسایگان از اصول اساسی سیاست خارجی ایران به شمار می‌رود و در این راستا آماده توسعه، تقویت و تحکیم بیش از پیش مناسبات و همکاری‌های همه‌جانبه تهران- باکو هستیم.

وی ضمن ابراز تأسف از کشته شدن چند تن از سربازان این کشور در درگیری پیش آمده در مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان و ابراز همدردی با دولت و ملت این کشور گفت: حفظ تمامیت ارضی کشورها از جمله جمهوری آذربایجان راهبرد منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهد بود.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: ایران همواره بر حل و فصل مسائل و اختلافات از طریق راه حل‌های سیاسی و مذاکره تاکید دارد و امیدواریم مشکل پیش آمده بدون توسل به زور حل و فصل شود.

شاهین مصطفی یف نیز در این گفت وگوی تلفنی ضمن قدردانی از ابراز همدردی دولت و ملت ایران در حادثه پیش آمده گفت: مواضع ایران نسبت به حفظ تمامیت ارضی کشورها از جمله آذربایجان همواره قابل احترام بوده است.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان همچنین با تجلیل از اهتمام ایران نسبت به توسعه مناسبات و همکاری‌های همه جانبه فی مابین بر ضرورت تلاش بیش از پیش مسوولان دو کشور در این راستا تاکید کرد.

دو طرف در این گفت و گو با اشاره به برقراری مبادلات تجاری دو کشور به رغم وجود شرایط کرونایی، از تلاش مسوولان برای باز بودن مرزها با افزایش ۱۴ درصدی مبادلات تجاری دو کشور در ماه‌های اخیر ابراز خرسندی کردند.

واعظی و شاهین مصطفی‌یف همچنین با اشاره به تبادل نظر و گفت و گوی مقامات رسمی ایران و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور در ارتباط با گسترش ارتباطات جاده‌ای، راه آهن و تکمیل کریدور شمال-جنوب، ابراز امیدواری کردند تا هر چه سریع‌تر روابط و مناسبات فی‌مابین به شرایط پیش از شیوع بیماری کرونا بازگردد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =