خدمات غیرحضوری بیمه سلامت در اصفهان با نسخه‌ نویسی الکترونیکی ارائه می‌شود

اصفهان- ایرنا- مدیرکل بیمه سلامت استان اصفهان گفت: اجرای طرح ملی نسخه نویسی الکترونیکی که از سال گذشته در برخی از شهرستان‌های استان و کشور آغاز شد، در سال جاری با همکاری موسسات طرف قرارداد بطور کامل اجرایی می‌شود.

حسین بانک روز سه‌شنبه در "رزمایش سایبری بیمه سلامت ایران" در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به شرایط کنونی جامعه، اهمیت و ضرورت استفاده از نسخه‌نویسی الکترونیکی بیش از پیش احساس می‌شود.

وی گفت: با وجود سادگی استفاده از برنامه نسخه نویسی الکترونیک و به‌منظور ایجاد وحدت رویه در همکاری با موسسات تشخیصی- درمانی طرف قرارداد، فرایند اجرای نسخه نویسی الکترونیکی در ۲ مرحله در استان قابل اجراست.
وی بیان کرد: در مرحله نخست که از ابتدای سال ۹۹ آغاز شد، تنها استحقاق سنجی بیمه شده از نظر وضعیت بیمه‌ و تاریخ اعتبار دفترچه مطمح نظر است و پزشک با وارد کردن کُد ملی بیمه شده در سامانه‌ای که آدرس آن به اطلاع موسسات طرف قرارداد رسیده، از اعتبار دفترچه مطلع می‌شود و با ثبت ویزیت یا خدمت قابل انجام در مطب، این مرحله به اتمام می‌رسد و پزشک طبق روال گذشته، دارو و خدمات را در دفترچه فرد بیمه شده تجویر می‌کند.
بانک افزود: با توجه به اینکه تمام فرایند پذیرش بیمه شده، تاریخ اعتبار و صحت ارائه خدمت بصورت الکترونیکی رسیدگی و به سامانه این اداره کل ارسال می‌شود، ویزیت یا خدمت ثبت شده مبنای پرداخت است و دیگر نیازی به جدا کردن نسخه از دفترچه، ثبت و تهیه فهرست و ارسال در پایان ماه بصورت الکترونیکی و نسخه فیزیکی نخواهد بود.
مدیرکل بیمه سلامت استان اصفهان اضافه کرد: انجام فرایند مرحله اول نیازمند امکانات و زیرساخت خاصی نیست و حتی با تلفن همراه هوشمند نیز این امکان قابلیت اجرا دارد.
وی خاطرنشان کرد: در مرحله دوم که زمان آن بزودی اعلام می‌شود، فرایند نسخه نویسی الکترونیکی به موسسات تشخیصی- درمانی طرف قرارداد آموزش داده خواهد شد و با این کار امکان کاهش کاربرد دفترچه در آینده، رعایت اصول و قواعد بیمه‌ای و تجویزهای الکترونیکی فراهم می‌شود.  
به گفته بانک، یکی از اهداف مهم نسخ نویسی الکترونیک علاوه بر جلوگیری از تردد غیرضرور بیمه‌شدگان برای تعویض و تمدید دفترچه، بی‌نیاز شدن موسسات تشخیصی- درمانی از ارسال نُسخ کاغذی و ارائه فایل الکترونیکی دستی در پایان هر ماه است.

ثبت نام افراد فاقد پوشش بیمه‌ تا ۶ ماه آینده در سامانه بیمه پایه اجباری سلامت 

مدیرکل بیمه سلامت استان اصفهان همچنین گفت: خانوارهای بدون پوشش بیمه‌ای مکلفند برای برخورداری از مزایای پوشش بیمه و یارانه دولت تا شش ماه آینده در سامانه بیمه پایه سلامت ثبت نام کنند.

وی از اجراشدن آیین نامه اجرایی بند الف ماده ۷۰ قانون برنامه ششم توسعه همزمان با سراسر کشور در استان اصفهان خبر داد و اظهار داشت: بر اساس برنامه پنج ساله ششم توسعه در راستای ضابطه‌مند کردن فرایند ارزیابی وُسع و برقراری پوشش بیمه‌ای آحاد جامعه، تمام بیمه‌شدگان صندوق بیمه سلامت همگانی، روستاییان و عشایر و ایرانیان و افراد فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای می‌توانند در سامانه پوشش بیمه پایه اجباری سلامت ثبت نام کنند.
وی افزود: حق بیمه هر نفر بر اساس سرانه بیمه خدمات درمانی است که همه ساله به تصویب هیات وزیران می‌رسد.
بانک با بیان اینکه بیمه شدگان بر اساس این شیوه‌نامه در قالب سه گروه مشخص می‌شوند، گفت: خانوارهای گروه یک، دارای درآمد کمتر از ۴۰ درصد که حداقل حقوق و دستمزد مشمولان قانون کار را دریافت می‌کنند در یکی از دهک‌های درآمدی یک، دو یا سه شناسایی می‌شوند.

وی ادامه داد، خانوارهای گروه دوم که درآمدشان بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد حداقل حقوق و دستمزد قانون کار است جزو دهک‌های چهار محسوب می‌شوند و حق بیمه آنها معادل ۵۰ درصد حق بیمه دولت است و گروه سوم خانوارهای هستند که درآمدشان معادل حداقل حقوق و دستمزد قانون کار و بیش از آن است که در دهک پنجم و بالاتر شناسایی شده‌اند و حق بیمه آنها آزاد است یعنی باید ۱۰۰ درصد حق بیمه را خودشان بپردازند.
مدیرکل بیمه سلامت اصفهان بیان کرد: شناسایی این گروه از خانوارها در دهک‌های مختلف توسط سامانه رفاه ایرانیان وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی به آدرس https://hir.ihio.gov.ir یا با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد خواهد بود.
وی با اشاره به طرح بیمه پایه اجباری اضافه کرد: در صورتی که بیمه شده با مراجعه به سامانه مذکور برای برخورداری حق بیمه اقدام کند، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نسبت به ارزیابی وُسع نامبرده اقدام و نتیجه در بازه زمانی یک ماهه به سازمان بیمه سلامت اعلام می‌شود تا بر اساس نتیجه حاصل شده برای بیمه شده اقدامات بعدی صورت پذیرد.
بانک افزود: در صورتی که بیمه شده جزو گروه اول یا دهک‌های اول تا سوم باشد ۱۰۰ درصد حق بیمه از سوی دولت پرداخت و پوشش بیمه‌ای و صدور دفترچه بدون دوره انتظار و با رعایت شرط خانوار برقرار می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که بر اساس استعلام وزارت تعاون، فرد متقاضی در گروه دوم و در دهک چهارم قرار گیرد با اخذ ۵۰ درصد سرانه حق بیمه معادل ۲۴۲ هزار ریال در سال جاری نسبت به برقراری پوشش بیمه‌ای و صدور دفترچه، بدون دوره انتظار و با رعایت شرط خانوار و پس از واریز حق بیمه اقدام می‌شود.
بانک همچنین در باره گروه سوم یادآور شد: در صورتی که فرد متقاضی بر اساس استعلام وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در گروه سوم یا دهک‌های پنجم به بالا قرار گیرد با اخذ ۱۰۰ درصد حق سرانه بیمه معادل ۴۸۴ هزار ریال در سال جاری نسبت به برقراری پوشش بیمه و صدور دفترچه با دوره انتظار ۱۰ روزه با رعایت شرط خانوار پس از واریز حق بیمه اقدام خواهد شد.
مدیرکل بیمه سلامت اصفهان در باره مراجعه افراد فاقد پوشش بیمه پس از گذشت ۶ ماه گفت: متقاضیان پوشش بیمه پایه سلامت پس از انقضای ۶ ماه با پرداخت کل حق بیمه یکساله با رعایت شرط خانوار و ۱۰ روز دوره انتظار مشمول پوشش بیمه خواهند شد.

وی اضافه کرد، این خانوارها پیش از انقضای اعتبار دفاتر بیمه خود می‌توانند تقاضای ارزیابی وُسع و اقدام بر اساس نتایج آن کنند و بر این اساس از استمرار پوشش بیمه‌ای برخوردار شوند.  
وی گفت: در صورت ارائه نشدن تقاضا، تداوم پوشش بیمه با پرداخت ۱۰۰ درصد حق بیمه امکانپذیر است.  

 اعتبار دفترچه‌های فاقد اعتبار تا آخرین نسخه سفید 

مدیرکل بیمه سلامت استان اصفهان گفت: بیمه‌شدگانی که دفترچه بیمه آنها دارای نسخه سفید باشد، می‌توانند بدون مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد از دفترچه بیمه خود در تمام مراکز تشخیصی درمانی طرف قرارداد استفاده کنند.

بانک اظهار داشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و ضرورت رعایت فاصله‌گذاری هوشمند و اجتماعی و برای جلوگیری از ازدحام جمعیت در دفاتر پیشخوان و کاهش شیوع ویروس کرونا، دفاتر بیمه شدگانی که دارای نسخه سفید و بدون اعتبار باشد تا اطلاع بعدی دارای اعتبار است.   
وی بیان کرد: این دفاتر شامل دفاتر صندوق سایر اقشار که شامل بنیاد شهید و امور ایثارگران و بهزیستی هستند در صورت نداشتن اعتبار و داشتن نسخه سفید تا اطلاع ثانویه و اعلامی از سوی سازمان دارای اعتبار بوده و در تمام مراکز تشخیص درمانی کشور و استان  قابل استفاده است.
بانک در باره اعتبار سایر دفاتر صندوق‌های تحت پوشش بیمه سلامت گفت: اعتبار دفاتر سایر صندوق‌های بیمه‌ای طبق روال گذشته است که در صورت هرگونه تغییرات اطلاع رسانی لازم به بیمه‌شدگان داده خواهد شد.  
مدیرکل بیمه سلامت استان اصفهان با اشاره به سواستفاده برخی شرکت‌های سودجو در کشور تحت عنوان‌های مختلف بصورت تلفنی یا حضوری با این سازمان افزود: هیچ شرکت یا نهاد یا موسسه‌ای چه دولتی و چه خصوصی مرتبط با بیمه سلامت وجود ندارد و بیمه سلامت هم هیچگونه خدمتی را بصورت حضوری در منازل یا به صورت تلفنی انجام نخواهد داد.

به گفته بانک، ارائه هرگونه خدمت به بیمه‌شدگان بیمه سلامت از طریق دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد یا نمایندگی‌های بیمه سلامت در استان با مراجعه حضوری در ادارات کل انجام می‌شود درغیراین صورت از طریق نرم‌افزاهای تعریف شده و اطلاع رسانی شده معتبر بیمه سلامت خواهد بود.
وی تاکید کرد: در صورت هرگونه سووالی بیمه‌شدگان می‌توانند با ارتباط با شماره ۱۶۶۶ یا تلفن‌های اداره کل واحد رسیدگی به شکایات در استان موضوع را در میان بگذارند تا بعداً دچار مشکل نشوند.

ضرورت انجام فرایند ارزیابی وُسع برای استمرار پوشش بیمه‌ای در صندوق‌های بیمه‌ای 

بانک با اشاره به اعتبار دریافت خدمات بیمه‌ای به بیمه‌شدگان با توجه به ضرورت انجام فرایند ارزیابی وُسع اظهار داشت: چنانچه بیمه شده‌ای روستایی پیش از این از تمدید اعتبار شش ماهه برخوردار شده باشد، در صورت بستری شدن با دفترچه فاقد اعتبار در بیمارستان، هزینه بستری او با صدور معرفی نامه از ابتدای بستری در تعهد سازمان قرار گرفته و استمرار پوشش بیمه‌اش منوط به ثبت درخواست ارزیابی وسع خواهد بود.
وی گفت: لازم است به افراد مشمول اطلاع رسانی شود که دریافت معرفی نامه بستری به منزله آخرین بهره‌مندی ایشان از پوشش بیمه روستایی رایگان بوده و استمرار پوشش بیمه از این پس بر اساس نتیجه ارزیابی وسع اعلامی از سوی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و یا خوداظهاری خواهد بود.
 مدیرکل بیمه سلامت استان اصفهان اظهار داشت: چنانچه بیمه شده قبلا از تمدید شش ماهه برخوردار نشده باشد، استمرار پوشش بیمه وی با همان شرایط قبلی و با اعتبار شش ماهه حداکثر منتهی به تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۱۴۰۰ خواهد بود.
وی در باره روستاییانی که اعتبار دفترچه آنها پس از تاریخ ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ به پایان می‌رسد، گفت: در صورت مراجعه برای تعویض دفترچه، پوشش بیمه آنها با اعتبار منتهی به تاریخ ۳۱ فروردین سال ۱۴۰۰ در سامانه انجام می‌شود.
بانک با اشاره به اعتبار دفاتر بیمه سلامت همگانی نیز گفت: استمرار پوشش بیمه افرادی که قبلاً از تمدید اعتبار ۶ ماهه برخوردار شده‌اند، صرفاً بر اساس نتیجه ارزیابی وسع یا پرداخت حق بیمه بر اساس خود اظهاری خواهد بود.
وی تصریح کرد: آن عده از بیمه شدگان صندوق بیمه سلامت همگانی که دفاتر بیمه‌اشان فاقد اعتبار بوده و تاکنون از تمدید ۶ ماهه برخوردار نشده اند(منوط به سپری نشدن بیش از یک سال از پایان اعتبار دفترچه) می‌توانند برای یک بار از مزایای تمدید اعتبار ۶ ماهه با همان شرایط قبلی بهره‌مند شوند.

از حدود ۴۰ میلیون زیر پوشش بیمه سلامت همگانی در کشور، یک میلیون و ۵۵۰ هزار نفرشان ساکن اصفهان هستند که از این تعداد حدود۴۰۰ هزار نفر از کارمندان دولت، ۴۳۰ هزار نفر بیمه سلامت همگانی، ۱۷ هزار نفر بیمه ایرانیان، حدود ۵۵۰ هزار نفر بیمه شده روستایی و حدود ۹۰ هزار از سایر اقشار، تحت پوشش این بیمه قرار دارند.   

چهار هزار و ۸۶۰ موسسه در اصفهان طرف قرارداد اداره کل بیمه سلامت هستند که این استان پس از تهران به لحاظ تعداد، بیشترین مراکز طرف قرارداد را در کشور دارد.
یک میلیون و ۶۷۰ هزار بیمه شده زیر پوشش بیمه سلامت استان قرار دارند که ۶۷۰ هزار نفر از این تعداد بیمه روستایی هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =