تنگه گمبیل سپیدان زیر تیغ بولدوزرها

شیراز -ایرنا- اجرای عملیات راهسازی در تنگه گمبیل و کوه رنج در شهرستان سپیدان موجب نگرانی برخی از دوستداران محیط زیست این شهرستان شده است.

 طی روزهای گذشته غرش بولدوزرها و ماشین آلات راهسازی در ارتفاعات این منطقه پیچیده و ناخشنودی برخی ساکنان روستایی و دوستداران محیط زیست را به همراه داشته است.

 تنگ گمبیل در غرب استان فارس واقع است. این تنگ در روستای ساران بهشت مکان  قرار دارد.  این منطقه قطعه ای از بهشت است که در ایران بی‌نظیر است. در کف تنگه رودخانه‌ای جریان دارد که برای عبور از تنگه در قسمت‌هایی مجبور به عبور از داخل رودخانه خواهید بود. آب رودخانه گمبیل، پس از طی مسیر روستاهای ساران بهشت مکان و ساران سفلی و منطقه کامفیروز به سد درود زن می‌ریزد.

ابتدای مسیر تنگ مبیل ارتفاعی در حدود ۲ هزار و ۱۰۰ متر و انتهای دره ارتفاعی در حدود ۲ هزار و ۴۰۰  متر است. همچنین این مسیر یکی از مسیر های رسیدن به قله رنج در این منطقه است.

ابراهیم خسروانی مدیر عامل کانون سبزاندیشان برم فیروز روز سه شنبه در نامه ای به دادستان سپیدان از اجرای طرح راهسازی در این منطقه ابراز نگرانی کردو خواستار رسیدگی به موضوع شد.

در نامه مدیر عامل کانون سبزاندیشان برم فیروز  به دادستان سپیدان آمده است : منطقه رنج و گمبیل به سازمان حفاظت محیط زیست واگذار شده که با حدود ۲۲ هزار هکتار مساحت تا آبشار مارگون در شهرستان سپیدان ادامه دارد ، این منطقه به عنوان منطقه چهارگانه و حفاظت شده و زیستگاه خرس قهوه ای ، کل و بز و دیگر حیات وحش زاگرس انتخاب شده است .

در ادامه این نامه آمده است : از طرفی ارتفاعات این منطقه منبع آب زیر زمینی شهرستان سپیدان و حتی منبع تامین آب استان فارس می باشد ، رعایت قوانین و حفظ منطقه یاد شده اعم از کنترل پروانه دام عشایر ، بستن راههای غیر ضروری ، ایجاد محیط بانی و کنترل بیشتر منطقه از وظایف خطیر محیط زیست است .

خسروانی در این نامه تاکید کرد: در روزهای گذشته اداره محیط زیست مجوز احداث راه به طول ۸۰۰ متر در بکرترین قسمت این منطقه را صادر کرده است ، احداث راه بیش از پیش باعث تخریب و نابودی منطقه تنگ گمبیل و رنج می شود و بستری برای سوء استفاده کنندگان از محیط طبیعی و محیط زیست خواهد بود .

مدیر عامل کانون سبزاندیشان برم فیروز در پایان از دادستان سپیدان خواست تا در جهت کمک به طبیعت دستور جلوگیری از احداث این جاده صادر شود.

آثار راهسازی در تنگ گمبیل سپیدان 

از خصوصیات تنگه  گمبیل می‌توان به وجود آب‌های روان و سرد و وجود طبیعت بکر و زیبا و صدای پرندگان و همچنین نعمت‌های خدادادی از قبیل درختان گردو، انجیر، تمشک وحشی و زرشک اشاره کرد.

در طول این تنگه بعضی وقت‌ها مجبور به عبور از آب رودخانه می‌شوید که در نوع خود خاطره انگیز می‌باشد. در دل طبعیت زیبای تنگ گمبیل کبوترانی در وسط تنگه به صورت دایم درحال پرواز هستند که نمایی  بسیار زیبا  ایجاد کرده است .

مسیر راهسازی در تنگ گمبیل سپیدان 

تنگه گمبیل در فاصله ۱۲۵ کیلومتری شمال غرب شیراز در شهرستان سپیدان قرار دارد.

اخبار مرتبط