سالروز اقامه نخستین نماز جمعه کشور در آستارا گرامی داشته می‌شود

آستارا - ایرنا - اعضای ستاد گرامیداشت پنجم مرداد سالروز اقامه نخستین نماز جمعه کشور در آستارا برای بازآفرینی هویت و نقش هدایتگری این آئین عبادی و سیاسی در شهرستان و آشنایی بیشتر مردم با اثرات مثبت تریبون امام‌جمعه برنامه‌ریزی کردند.

امام جمعه آستارا روز سه شنبه در جلسه ستاد گرامیداشت پنجم مرداد سالروز اقامه نخستین نماز جمعه کشور، در دفتر خود اظهار کرد: جریان سازی برای تبیین نقش ارزنده نماز جمعه بخصوص برای قشر جوان باعث آشنایی و انس بیشتر این قشر با کارکردهای این آئین در عصر غیبت خواهد شد و دستگاه های فرهنگی و رسانه ها در این خصوص تلاش کنند.

حجت الاسلام کاظم حافظ نیا افزود: دستاوردهای ملی و منطقه ای نماز جمعه تاکنون به خوبی احصا و بیان نشده است و نقش آن در کمک به دولتمردان و اقداماتی که از سوی نهاد نماز جمعه صورت می گیرد، در دستور کار اعضا باشد.

وی ادامه داد: اعضای ستاد نماز جمعه در آستارا در دوره مبارزه با کرونا در تامین معاش نیازمندان کارهای بزرگی انجام دادند و بیش از سایر دستگاه ها در این عرصه اثرگذار بودند و این خدمات باید به سمع و نظر مردم برسد.

وی بیان کرد: امام جمعه فرمانده قرارگاه فرهنگی شهرستان است نه مسئول انجام خدمات و کارهای بهزیستی و کمیته امداد؛  تامین برخی مطالبات مردم بخصوص مطالبات مالی برخی افراد در حوزه وظایف نماز جمعه نیست و باید نگرش ها اصلاح شود و این کارها ما را از هدف های اصلی باز می دارد.

امام جمعه آستارا گفت: فضا و حال و هوای نماز جمعه با اوایل انقلاب متفاوت است و باید الان به تناسب هجمه های دشمن و برای دستیابی به هدف های متعالی گام دوم انقلاب برنامه ریزی کنیم.

محمد داداش زاده اصل رئیس ستاد اقامه نماز جمعه آستارا نیز قدرشناسی از ائمه جمعه، معرفی برنامه ها و اقدامات الگوساز، تبیین دیدگاه های امام و رهبری در خصوص این آئین عبادی و سیاسی و معرفی مفاخر آن را از برنامه های هفته منتهی به پنجم مرداد عنوان کرد و مسئولان دستگاه های فرهنگی را به همکاری در اجرای آنها فراخواند.

گفتنی است پیش از شیوع بیماری کرونا اتباع جمهوری آذربایجان هر روز از مرز آستارا تردد می کردند و تعداد قابل توجهی از آنها در آئین های نماز جمعه آستارا حضور می یافتند و مصلای این شهرستان همواره شاهد برگزاری برنامه ها و همایش های پر شور بوده است.

شیوع بیماری کرونا که بیش از ۲۰۰ کشور جهان را درگیر خود کرده، باعث لغو یا محدودیت بسیاری از آئین ها شده است و نماز جمعه آستارا با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار می شود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =