مقام روس: اروپا برای جبران زیان‌های ایران در برجام اقدام کند

مسکو – ایرنا- عضو شورای روابط بین اقوام که زیر نظر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه فعالیت می‌کند، خاطرنشان کرد: اعضای اروپایی برجام شامل انگلیس، فرانسه و آلمان باید برای جبران زیانهای ایران در برجام بر اثر اقدامات و کارشکنی های آمریکا اقدام کنند.

«اسماعیل شعبانف» روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو اظهار داشت: به نظر من کاملا درست خواهد بود اگر جامعه جهانی آمریکا را بخاطر خروج از برجام در مقام پاسخگو قرار دهد و برای جبران زیان های وارده به ایران بخاطر اقدامات غیرقانونی واشنگتن اقدام کند.

مقام روس گفت: مجازات کشورها ازسوی آمریکا بخاطر اجرای مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل غیرمنصفانه است. 

وی افزود: ایران و سایر کشورها از ماه می سال 2018 که واشنگتن از برجام خارج شد شاهد موارد متعدد نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت ازطرف آمریکا هستند. 

آمریکا اجازه مطرح کردن موضوع تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را ندارد 

شعبانف خاطرنشان کرد: آمریکا که از برجام خارج شده است اجازه ندارد با استناد به این توافق بین المللی موضوع تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را مطرح کند. 

وی افزود: متاسفانه شاهد هستیم که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده است که کشورش تلاش می کند تحریم تسلیحاتی ایران در سازمان ملل به تصویب برسد و واشنگتن تمام امکانات دیپلماتیک خود را برای رسیدن به این هدف بکار می گیرد.

شعبانف این را نمونه آشکار زورگویی آمریکا خواند که نارضایتی کشورهای دیگر ازجمله روسیه را هم در پی داشته است.

مقام روس با اشاره به مخالفت کشورهای غربی با مواضع آمریکا در برجام اظهار داشت: همان طور که شاهد هستیم جهان غرب به ماهیت نادرست اقدامات امریکا در عرصه بین المللی پی برده و نمی خواهد از مواضع این کشور که برخلاف منافع راهبردی کشورهای دیگر است، پیروی کند.

به گفته شعبانف، کشورهای اروپایی در این راستا اعلام کرده اند که آماده اند تمام اقدامات لازم برای حفظ برجام و همکاری با سایر اعضای این توافق را بکار گیرند. 

وی معتقد است که تروئیکای اروپای برای حفظ و دفاع از برجام مصمم است.

مقام روس تصریح کرد: برجام همچنان تنها ابزار در دست جامعه جهانی برای تضمین ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =