«نی‌سیاه» شوشتر در محاصره نی‌شکر ترش
عکس تزیینی است

اهواز - ایرنا - دهیار روستای «نی‌سیاه» شوشتر گفت: آتش زدن بخشی از محصول فاسد و ترشیده یک مزرعه نیشکر کشت و صنعت کارون، باعث انتشار دود و آلودگی هوا و مشکلاتی در این روستا شده است.

بهروز مرداسی سه شنبه در گفت وگو با ایرنا درباره ویدیوی منتشر شده از آتش سوزی مزارع نیشکر در اطراف روستای «نی‌سیاه» توضیح داد: این ویدیو مربوط به یکی از مزارع شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون است، بخشی از نیزارهایی که به دلیل تاخیر در برداشت نیشکر، ترشیده و فاسد شده را آتش زده بودند که به دلیل نزدیکی روستای «نی‌سیاه» در بخش شعیبیه شوشتر با مزارع نیشکر، این مساله باعث مشکلاتی برای روستاییان شده است.

وی افزود: این  نی‌سوزی به مدت سه چهار روز در هفته گذشته، اتفاق افتاده که با پیگیری دهیاری و تماس با مسئولان کشت و صنعت، اکنون متوقف شده است.

مرداسی تصریح کرد: کشت و صنعت کارون هر سال از مهر ماه تا اردیبهشت (به مدت هفت ماه) در زمان برداشت نیشکر آتش زدن مزارع باعث آزار و نارضایتی مردم روستای «نی‌سیاه» و روستاهای اطراف آن می‌شود.

وی اضافه کرد: این شرکت مدعی برداشت سبز نیشکر است اما بیش از ۶۰ درصد مزارع از طریق آتش زدن (برداشت سیاه) برداشت می‌شود.

مرداسی تاکید کرد: علاوه بر دود و آلودگی ناشی از آتش سوزی که همه این منطقه را فرامی‌گیرد، کشت و صنعت کارون، فاضلاب آلوده خود را نیز به رودخانه کارون که محل استفاده آب روستاست تخلیه می‌کند.

وی گفت: مساله آلودگی این شرکت بارها از طرف اهالی روستا پیگیری شده و به اداره محیط زیست شوشتر نیز اطلاع داده شده است اما تاکنون نه تنها رسیدگی مناسبی مشاهده نکردیم، بلکه پارسال شرکت کشت و صنعت کارون به عنوان یکی از شرکت‌های برتر در صنعت سبز از سوی مسئولان سازمان محیط زیست مورد تقدیر قرار گرفته است.

شرکت کشت و صنعت کارون که در سال ۱۳۵۲ تاسیس شده، دارای ۲۵ هزار هکتار مزرعه نیشکر است. این شرکت در شمال خوزستان در مجاورت شهرستان‌های شوشتر، گتوند و دزفول قرار دارد.

شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون، بهمن ماه ۹۸ برای دومین سال متوالی به عنوان واحد صنعتی سبز کشور انتخاب شد. این شرکت در بیست و یکمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز سازمان محیط زیست کشور که با هدف دستیابی به رویکردهای جامع زیست محیطی همه ساله بین فعالان محیط زیست برگزار می‌شود به دلیل رعایت ایمنی، بهداشت و محیط زیست، ایجاد سیستم پایش لحظه‌ای، استقرار نظام مدیریت سبز، ایجاد، توسعه و راهبری فضای سبز، آموزش و فرهنگ سازی زیست محیطی، رعایت استانداردهای زیست محیطی، هزینه‌های زیست محیطی، مدیریت انرژی، مدیریت آب، مدیریت پسماند، تولید محصول سبز، اشاعه فرهنگ زیست محیطی و همچنین گواهینامه های زیست محیطی، لوح و تندیس صنعت سبز کشور را دریافت کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =