مجلس نمایندگان لیبی خواستار مداخله نظامی مصر در این کشور شد

تهران - ایرنا - مجلس نمایندگان لیبی با اشاره به اینکه اوضاع بحرانی این کشور تهدید امنیتی برای مصر است، خواستار دخالت نیروهای مسلح این کشور به منظور برقراری امنیت و ثبات در لیبی شد.

شبکه " اسکای نیوز " عربی روز سه شنبه گزارش داد که مجلس نمایندگان لیبی که در شرق این کشور مستقر است، با صدور بیانیه‌ای ضمن استقبال از سخنان " عبدالفتاح السیسی " رئیس جمهور مصر در دیدار نمایندگان قبایل لیبی که در گذشته انجام شد، خواستار افزایش تلاش‌های هماهنگ بین لیبی و مصر برای تحقق امنیت و ثبات در لیبی شد.  

مجلس نمایندگان لیبی تاکید کرد که توزیع عادلانه ثروت ملی و درآمدهای نفتی بین مردم این کشور و جلوگیری از ارسال این ثروت‌ها به نفع نیروهای شبه نظامی غیر قانونی از مطالبات قانونی همه مردم لیبی است.  

 در این بیانیه آمده است که مجلس نمایندگان لیبی تنها نماینده قانونی منتخب مردم لیبی و نماینده اراده آزاد آن‌ها است و ضمن استقبال از سخنان رئیس جمهوری مصر که در حضور نمایندگان قبایل لیبی بیان شد، بر افزایش تلاش‌های هماهنگ بین دو کشور برای شکست دشمن اشغالگر متجاوز و حفظ امنیت ملی مشترک (مصر و لیبی) و تحقق و استقرار امنیت در لیبی و منطقه تاکید دارد.  

مجلس نمایندگان مجلس افزود: در صورت مشاهده خطر قریب‌الوقوع و خدشه‌دار شدن امنیت دو کشور، نیروهای مسلح مصر باید برای حمایت از امنیت ملی لیبی در این کشور مداخله نظامی کنند.  

این بیانیه با اشاره به اینکه سخن عالی مردم لیبی بر اساس اراده آزاد و منافع عالی آن‌ها است، افزود:  مقابله ما با مهاجمان، استقلال که تصمیم ملی لیبی است را تضمین و حاکمیت و اتحاد کشور را حفظ و ثروت و امکانات مردم را از جاه طلبی اشغالگران استعمارگر حفظ می‌کند.  

مجلس نمایندگان لیبی، حضور نیروهای نظامی ترکیه و شبه نظامیان مسلح وابسته به آن‌ها را مداخلات آشکار آنکارا و نقض حاکمیت لیبی دانست و افزود: ترکیه اشغالگر بصورت مستقیم لیبی و کشورهای همسایه و در راس آن‌ها مصر را تهدید می‌کند که تنها با تلاش‌های هماهنگ کشورهای عربی همسایه متوقف خواهد شد.  

لیبی چند سال است که درگیر جنگ داخلی و متعاقب آن، نبرد نیابتی گسترده میان نیروهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است که در این میدان، کشورهایی نظیر روسیه، مصر، فرانسه، عربستان، امارات و یونان در برابر ترکیه، ایتالیا و قطر قرار گرفته‌اند.

«رجب طیب اردوغان» دی ماه سال ۹۸ در سخنانی از آمادگی کشورش برای حمایت از دولت وفاق ملی لیبی از طریق زمین، دریا و هوا سخن گفت و به دنبال آن دولت «فائز السراج» از ارتش ترکیه برای ورود به نبرد و مقابله با نیروهای ژنرال حفتر و نیز جلوگیری از سقوط پایتخت این کشور به دست نیروهای این ژنرال دعوت کرد.

هم اکنون دو دولت در لیبی وجود دارد که یکی در شرق این کشور که مجلس نمایندگان لیبی در آنجا تشکیل شده و مورد حمایت روسیه، مصر، فرانسه، عربستان و امارات است و دیگری دولت وفاق ملی به ریاست السراج که از سوی سازمان ملل و کشورهای ترکیه ، ایتالیا و قطر پشتیبانی می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =