ورودی‌های شهر دزفول از عصر چهارشنبه مسدود می‌شوند

دزفول- ایرنا- سرپرست فرمانداری ویژه دزفول گفت: به منظور جلوگیری از ورود گردشگران غیربومی به باغ ویلاها و استفاده از استخرهای شهرستان دزفول، از عصر فردا چهارشنبه ورودی‌های شهر مسدود خواهند شد.

علی فرهمندپور روز سه شنبه در نشست ستاد کرونا در سالن جلسات ناحیه مقاومت بسیج دزفول افزود: اواخر هفته سیل گردشگران و کاروان‌های تفریحی از شهرهای اطراف به دزفول سرازیر می‌شود که در باغ‌ها و ساحل رودخانه مستقر می‌شوند لذا ورودی‌های شهر به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا تا جمعه مسدود می‌شود.
وی ادامه داد: ورودی بوستان ساحلی علی کله و خیابان‌های ساحلی نیز به کمک بسیج و نیروی انتظامی کنترل می‌شود.
سرپرست فرمانداری ویژه دزفول با بیان اینکه بنرهایی در ورودی شهر با مضمون تعطیلی بوستان‌های ساحلی دزفول نصب می‌شود، گفت: استقرار تور ایست و بازرسی با همکاری بسیج و راهور در ورودی بوستان ساحلی علی کله ضروری است.

وی با قدردانی از برگزاری ۲ مرحله رزمایش سفیران سلامت در شهرستان دزفول افزود: برگزاری این رزمایش‌ها بازتاب خوبی داشت که امیدواریم موجب کاهش آمار مبتلایان به کرونا شود.

فرهمندپور درخصوص اجرای مصوبات ستاد کرونا گفت: طبق مصوبه استانداری خوزستان، همه ادارات و نهادها موظفند با تقاضای مرخصی پرسنل با بیماری تنفسی و دیابتی و زنان باردار و شیرده موافقت کنند در غیراین صورت تبعات آن متوجه مسوول اداره یا نهاد مربوطه خواهد بود.
رئیس دادگستری شهرستان دزفول نیز درخصوص برگزاری آیین‌های عزا گفت: فلسفه این است که برای جلوگیری از شیوع کرونا از برگزاری آیین عزاداری اجتناب شود لذا باید از محل غسالخانه از خانواده متوفی شناسنامه و تعهد گرفته شود که مراسم با حداکثر ۱۰ نفر برگزار شود.
محمدیار ممبینی درخصوص فروش ماسک‌های استفاده شده نیز  بیان کرد: برخی افراد کم بضاعت اقدام به جمع آوری و فروش ماسک‌های استفاده شده می‌کنند که باید بیشتر بررسی و مراقبت شود.
وی افزود: درصورت مشاهده چنین مواردی باید با جدیت برخورد شود البته تاکنون موردی در دزفول مشاهده نشده ولی مواردی در اهواز بوده که منجر به دستگیری تعدادی شده است.

ابتلای ۱۶ پزشک دانشگاه علوم پزشکی دزفول به کرونا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز در این نشست گفت: ۲ مرکز ۱۶ ساعته خدمت‌دهی به بیماران کرونایی در سطح شهرستان دزفول فعال است که توسط ۴۴ پزشک اداره می‌شوند.  
شاپور مسعودی‌فر افزود: ۱۶ پزشک دانشگاه علوم پزشکی دزفول به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند که یا بهبود یافته و به علت استرس تمایلی به ادامه کار ندارند یا اکنون بیمار هستند.

وی ادامه داد: هشت پزشک دیگر نیز به علت برخی شرایط مانند بارداری شرایط خدمت‌دهی ندارند یعنی در عمل امکان خدمت دهی ۲۶ پزشک این دانشگاه فراهم نیست.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول بیان کرد: روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ تست کرونا در دزفول گرفته می‌شود که پیشنهاد می‌شود یک مرکز ۱۶ ساعته با حالت آماده باش به صورت غیر فعال در آید تا درصورت بروز مشکل بتوان از امکانات آن استفاده کرد.
وی افزود: پیش از این دغدغه ما این بود که برخی افراد در سطح جامعه ماسک نمی‌زنند ولی در  حال حاضر  وضعیت تغییر کرده و اکثر مردم ماسک می‌زنند که اگر این وضعیت تا چند دوره ۱۴ روزه ادامه یابد به شدت شاهد کاهش موارد ابتلا به کرونا خواهیم بود.  
مسعودی‌فر به کاهش بستری‌های کرونا در بیمارستان بزرگ دزفول نیز اشاره کرد و گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۷۱ درصد بستری‌های کرونا در بیمارستان بزرگ دزفول بهبود یافته و مرخص شده‌اند، ۲۵ درصد تحت درمان هستند و سه درصد آنها فوت شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول به عملکرد گروه سلامت محیط و کار نیز اشاره کرد و گفت: در بازرسی‌های انجام شده ۴۸۲ مورد از اماکن مرکز تهیه و توزیع و کارگاه‌های دزفول به دادگاه معرفی شده‌اند که از این تعداد ۳۲۱ مورد مربوط به سلامت محیط و ۱۶۱ مورد مربوط به سلامت کار بوده‌اند.
وی افزود: همچنین در بازرسی‌های انجام شده ۶۳۹ مورد از مراکز تهیه و توزیع و کارگاه‌های دزفول پلمب شده‌اند که ۵۲۱ مورد مربوط به سلامت محیط و ۱۱۸ مورد مربوط به سلامت کار بوده‌اند.
مسعودی‌فر اظهارداشت: از ابتدای شیوع کرونا در دزفول، ۱۷ هزار و ۷۶۱ نمونه تست کرونا انجام شده که تست کرونای ۶ هزار و ۶۳۷ نفر در دزفول مثبت شده و ۲۴۱ نفر بر اثر کرونا جان باخته‌اند.
وی افزود: سامانه ۴۰۳۰ با ارائه خدمات روان شناسی در اختیار شهروندان است که ۲ پزشک در ۲ نوبت صبح و عصر مشاوره‌های روان شناسی انجام می‌دهد.

فوت حدود سه درصد مبتلایان به کرونا در دزفول

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، ۳۲۰ نفر در حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول بر اثر کرونا جان باخته اند که از این تعداد ۲۳۰ نفر مربوط به دزفول هستند. 
مهدیه توکلی افزود: نسبت فوتی های دزفول براثر  کرونا نسبت به کل مبتلایان  حدود سه درصد است این در حالی است که متوسط کشوری پنج درصد است که با این آمار نسبت فوتی های دزفول از متوسط کشوری کمتر است. 
وی میانگین سن بستری های کرونا در بیمارستان بزرگ دزفول را ۶۹ سال اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۱۶۸ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان بزرگ دزفول بستری هستند. 
وی به کمبود نیروی پرستار در بیمارستان بزرگ دزفول اشاره و اظهار داشت: پیش از این با تقاضای انجام شده، چهار پرستار از دانشگاه های سراسر کشور به مدت ۲ هفته به دزفول آمدند و قرار است بزودی سه پرستار از دانشگاه شهید بهشتی تهران برای کمک به کادر پرستاری در بیمارستان دزفول حاضر شوند.
توکلی به مشکلات روانی ناشی از بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: همه مردم به ویژه خانواده متوفیان کرونا به مشاوره‌های روان شناسی نیاز دارند که پیشنهاد می‌شود از روانشناسان بخش خصوصی برای ارائه این خدمات استفاده شود. 
وی افزود: می‌توان در چند نقطه از شهر ایستگاه‌هایی مستقر کرد تا  خدمات روان شناسی به مردم داده شود.
پلمب ۴۹۴ صنف متخلف در دزفول
رئیس پلیس پیشگیری انتظامی دزفول نیز در این نشست گفت: از ابتدای امسال تاکنون،  ۹۹ هزار و ۴۵۶ بازدید از صنف‌های مختلف صورت گرفته و پنج سالن غیرمجاز به علت برگزاری مراسم عزا و عروسی پلمب شده‌اند.
بهروز لاله ماژین افزود: همچنین ۶۴ باغ ویلای متخلف پلمب شده و صاحبان عزا به کلانتری‌ها احضار شده و از آنها برای برگزار نکردن تجمع تعهد گرفته شده است. 
وی ادامه داد: برای افرادی که اقدام به برگزاری مراسم و تجمع کرده بودند نیز پرونده قضایی تشکیل شد.
حجت الاسلام احسان خاکی رئیس اداره  تبلیغات اسلامی شهرستان دزفول نیز پیشنهاد کرد مساجد بازگشایی و آیین‌های عزاداری مذهبی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شوند. 
رئیس دادگستری دزفول نیز در پاسخ به این پیشنهاد گفت: ستاد کرونای کشور با توجه به وضعیت شهرها در این خصوص تصمیم گیری می‌کند. 
ممبینی با بیان اینکه شهرستان‌ها اختیاری در چنین تصمیماتی ندارند، افزود: همه درصدد هستیم آیین‌های مذهبی برگزار شوند ولی به شرط حفظ سلامت شهروندان که در حال حاضر وضعیت این گونه نیست.

شهرستان دزفول بعد از اهواز بیشترین آمار مبتلایان به کرونا را دارد و در وضعیت قرمز به سر می‌برد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =