رئیس دانشگاه پزشکی بوشهر: تغییر رفتار تنها راهکار مقابله با کرونا است

بوشهر- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تغییر رفتار و دیدگاه در شرایط همه‌گیری ویروس بویژه بعد از اعمال محدودیت‌ها مهمترین راهکار برای مقابله با بیماری کرونا است.

دکتر سعید کشمیری روز سه‌شنبه در نشست شورای اطلاع رسانی استان بوشهر افزود: اگر تغییر رفتار نسبت بیماری کرونا در زندگی مردم ایجاد نشود با تکرار محدودیت‌ها و افزایش قرنطینه و ضرر و زیان قابل توجهی در بخش‌های مختلف روبرو خواهیم شد.

وی بیان کرد: هر فردی باید تا اطلاع ثانوی این محدودیت‌ها را برای خود لحاظ کند و به هیچ عنوان تا زمان کشف واکسن و درمان برای ویروس کووید ۱۹ عادی سازی رخ ندهد.

کشمیری با اشاره به جان باختن ۱۶۲ نفر در استان بوشهر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا اضافه کرد: ۱۳ نفر از این افراد در مدت سه ماه جان خود را از دست داده‌اند و ۱۴۹ نفر نیز در مدت یک ماه گذشته از بین رفته‌اند.

وی بیان کرد: به اوج رسیدن بیماری کرونا خسارت‌های جانی جبران ناپذیری را به دنبال دارد به همین دلیل در هیچ شرایطی تا اطلاع ثانوی نباید عادی سازی صورت گیرد.

کشمیری اضافه کرد: در زمان حاضر ۳۲۰ نفر در بیمارستان‌های استان بستری و از این شمار ۴۰ تا ۵۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه و ۳۰ نفر نیز از طریق دستگاه تنفس می‌کنند.

وی با اشاره به خستگی کادر درمان گفت: در زمان حاضر از هر ۶ نفر درگیر بیماری کرونا یک نفر کادر درمان است براین اساس جمعیت زیادی از کادر درمان در استان و کشور به این بیماری مبتلا شده‌اند به همین دلیل در این شرایط مردم باید بیشتر مراقب سلامت خود باشند تا میزان بستری‌ها کاهش یابد و کادر درمان نیز فرصتی برای نفس کشیدن پیدا کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: اگر نتوانیم تغییر رفتار مناسبی درباره  بیماری کرونا داشته باشیم به طور یقین این مرگ و میرها همزمان با فصل پائیز بیشتر خواهد شد.

وی یادآور شد: استفاده از ماسک، حضور نیافتن در تجمع‌ها و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از جمله مواردی است که باید همواره مورد توجه مردم قرار گیرد.

دبیرستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر گفت: نباید به دلیل سهل انگاری شاهد جان دادن عزیزان و همشهریان باشیم زیرا این وضعیت بسیار خسارت بار و دردناک است.

وی یادآور شد: ۲۰ تا ۳۰ درصد مرگ‌های ناشی از کرونا در استان بوشهر در رده سنی ۷۰ تا ۸۰ سال و بیشتر شامل افراد دارای بیماری زمینه‌ای از جمله دیابت و قند است هرچند افراد جوان و میانسالی که هیچ بیماری زمینه‌ای هم نداشته‌اند ازکرونا درامان نبوده و براحتی جان داده‌اند.

کشمیری تاکید کرد: این گونه بیماری‌ها هر ۱۰۰ سال یک بار اتفاق می‌افتد و با توجه به اینکه براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی برای این بیماری تاکنون هیچ دارو و واکسنی کشف نشده تنها با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است که می‌توان میزان خسارت ناشی از این بیماری را کاهش داد.    

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =