بیش از ۵۰ درصد کودکان و نوجوانان خلخالی چاق هستند

اردبیل - ایرنا - معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی خلخال گفت: میانگین چاقی در بین جمعیت کودک و نوجوان این شهرستان ۲.۵ برابر بیشتر از میانگین کشوری است.

به گزارش ایرنا ، پرویز وکیلی روز سه‌شنبه در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی خلخال افزود: در حالی که متوسط چاقی در بین جمعیت کودک و نوجوان این شهرستان در سال‌های گذشته کمتر بوده ،شیوع بیماری کرونا موجب چاقی و افزایش وزن بیش از ۵۰ درصد از جمعیت کودک و نوجوان منطقه شده است.

وی اظهارداشت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از جمعیت کودک و نوجوان بیش از ۵۰ درصد این قشر از جامعه دچار عارضه چاقی شده و یا اضافه وزن دارند که ماندن در خانه ، کم‌تحرکی، استفاده بی‌حد از امکانات اینترنت و فضای مجازی ، بی‌توجهی به ورزش روزانه و تغذیه نامناسب از جمله عوامل مهم در بروز این مشکل بوده است.

رییس مرکز بهداشت خلخال همچنین گفت: در حالی که میانگین عارضه چاقی در بین کودکان نوجوانان کشور ۲۰ درصد از جمعیت کودک و نوجوان می‌باشد، میانگین چاقی این قشر از جامعه در استان اردبیل ۵۰ درصد و ۲.۵ برابر بیش از از میانگین کشوری است.

وی با بیان اینکه چاقی و داشتن اضافه وزن در سنین پایین از جمله کودک ،نوجوانی و جوانی می‌تواند فرد را دچار عارضه‌های مختلف در سنین بالا کند، اظهارداشت: انتظار از آموزش و پرورش منطقه برنامه‌ریزی برای غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان ،نوجوانان و جوانان در فصل تابستان امسال و پیشگیری از چاقی و کم‌تحرکی در جمعیت رو به رشد جامعه است.

او گفت: با توجه به صدور مجوز فعالیت‌های سالن‌های ورزشی در اختیار آموزش و پرورش با رعایت موارد پیشگیرانه از کرونا و پروتکل‌های بهداشتی مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی وجود ۴۵ سالن ورزشی در شهر خلخال می‌تواند زمینه مناسبی برای حضور دانش‌آموزان در این اماکن ورزشی و جبران کم‌تحرکی ماه‌های گذشته جمعیت دانش‌آموزی باشد.

وکیلی با بیان اینکه فرهنگ استفاده از غذاهای فست‌فود و تنقلات روزانه در بین جمعیت نوجوان و جوان نیز از عوامل چاقی و اضافه وزن این قشر از جمعیت جامعه خلخال است ، افزود: خانواده نقش بسیار مهمی در ترویج تغذیه سالم فرزندان دارد.
رییس مرکز بهداشت خلخال اظهارداشت: با توجه به اینکه کلیات برنامه‌های پیشگیری از چاقی نوجوانان و جوانان خلخال مورد موافقت اعضای شورای سلامت و امنیت غذایی این شهرستان قرار گرفته ، این طرح بر اساس مفاد تفاهم‌نامه دانشکده علوم پزشکی و دستگاه‌های اجرایی ذیربط اجرا می‌شود.
او با بیان اینکه با شیوع کرونا در منطقه تمام برنامه‌های حضوری کنترل وزن و پیشگیری از چاقی دانش‌آموزان در مدارس تعطیل شده است، گفت: پیش از شیوع کرونا  ۸۰ درصد جمعیت دانش‌آموزی این شهرستان زیرپوشش مراقبت‌های اولیه بهداشتی سفیران سلامت در مدارس بوده و ۱۰ نوع خدمت بهداشتی به دانش‌آموزان شهری و روستایی خلخال ارائه می‌شد.
خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =