واحد نخست گازی نیروگاه قشم توسط روحانی افتتاح می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت:‌ پروژه افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس و واحد نخست گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم پنج‌شنبه هفته جاری در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران توسط رئیس‌جمهوری به بهره برداری خواهد رسید.

"علی اصغرعبدلی" روز سه شنبه در نشست خبری  به مناسبت افتتاح واحد نخست گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم که پنجشنبه این هفته انجام می شود افزود: پروژه افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۴۸۰ میلیارد ریال افتتاح خواهد شد.
وی ادامه داد:‌ واحدهای بخار نیروگاهی حدود ۱۹ درصد ظرفیت تولید برق کشور را به خود اختصاص داده‌اند، در حال حاضر عمر متوسط واحدهای بخار کشور بیش از ۳۰ سال است و برخی از واحدها همانند نیروگاه بندرعباس قدمتی ۴۰ ساله دارند.
مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت:‌  افزایش عمر و مدت زمان بهره‌برداری نیروگاه‌ها، توان تولیدی و راندمان آن‌ها را کاهش می دهد که برای بازگشت به شرایط اولیه این واحدها طرح‌های بهینه‌سازی واحدها در دستور کار قرار می‌گیرد.
وی بیان کرد: اجرای طرح‌های رفع محدویت‌های تولید علاوه بر رشد راندمان نیروگاه‌ بندرعباس موجب افزایش پایداری و کاهش نرخ خروج اضطراری واحدها خواهد شد. همچنین پیاده‌سازی این برنامه افزایش میزان تولید سالانه نیروگاه، افزایش عمر واحدها و کاهش آلایندهای زیست‌محیطی را نیز در پی خواهد داشت.
مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به عمر ۴۰ ساله واحدهای بخار نیروگاه بندرعباس، گفت:‌ اجرای پروژه‌های رفع محدودیت تولید تا حدود هزار مگاوات،  امکان افزایش توان نیروگاه‌های کشور وجود دارد.
وی ادامه داد: نیروگاه مذکور از آب دریا برای سیستم خنک کن استفاده شده که این امر موجب شکل گیری رسوب روی سیستم یاد شده می‌شود. بدین منظور در راستای اجرای طرح‌های رفع محدودیت تولید، برای شست‌وشوی سیستم خنک کن نیروگاه روش جدیدی با استفاده از مواد نانو در دستور کار قرار گرفته است.
مجری طرح‌ نیروگاه‌های خصوصی شرکت تولید نیروی برق حرارتی راندمان بخش گاز نیروگاه را ۳۳ درصد و راندمان سیکل ترکیبی مجموعه را ۴۹.۲ درصد برشمرد و افزود:‌ همچنین با توجه به نیاز آبی جزیره قشم این واحد قادر به تولید روزانه هشت هزار مترمکعب آب شیرین خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه میزان مصرف گاز هر واحد حدود ۴۵ هزار مترمکعب در ساعت خواهد بود، ادامه داد:‌ این نیروگاه نقش مهمی در توسعه استان هرمزگان، تامین انرژی جزیره قشم و افزایش اشتغال‌زایی در منطقه خواهد داشت.
 مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر هم در این نشست گفت: جزیره قشم پس از افتتاح این نیروگاه به خودکفایی در زمینه تولید برق دست پیدا خواهد کرد.
وی افزود:‌ تصمیم‌گیری برای تامین برق جزیره قشم با همکاری گروه مپنااز سال ۹۵ در دستور کار این شرکت قرار گرفته است و در همان سال پیش از بازگشایی اعتبار اسنادی پروژه، کار احداث نیروگاه در زمینی به مساحت ۷۵ هکتار آغاز شد.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با اشاره به اینکه واحد ۱۶۰ مگاواتی بخار نیروگاه قشم تا آذرماه سال ۱۴۰۰ وارد مدار خواهد شد، گفت:‌ حدود ۵۰۰ نفر در زمان احداث و یکصد نفر نیز در زمان بهره‌برداری این نیروگاه مشغول به کار خواهند بود.
وی با اشاره به راه‌اندازی آب شیرین‌کنی به ظرفیت هشت هزار مترمکعب در نیروگاه، ادامه داد:‌ در حال حاضر پیک مصرف برق جزیره قشم حدود ۲۸۰ تا ۳۰۰ مگاوات است که با راه‌اندازی نیروگاه قشم این نیاز کاملا توسط واحدهای داخل جزیره تامین خواهد شد

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =