امام جمعه یزد: شرایط اقتصادی مردم در صدور پروانه ساختمان لحاظ شود

یزد- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به اینکه تخلفات ساختمانی اصلا وضعیت خوبی ندارد گفت: مسوولان در صدور پروانه باید همواره مراعات مشکلات اقتصادی مردم را داشته باشند.

آیت‌الله محمدرضا ناصری در دیدار رییس و کارشناسان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با اشاره به اینکه یزد سبک معماری خاص و منحصر به فردی دارد افزود: حجم تخلفات ساختمانی در مناسب نیست به ویژه ساختمان‌های با کیفیت پایین می‌تواند خطرات بسیاری برای مردم داشته باشد.

به گزارش روز سه‌شنبه دفتر امام جمعه یزد، وی با تاکید بر اینکه باید علاوه بر اینکه نظارت بر ساخت و ساز افزایش یابد و روند صدور پروانه ساخت هم تسهیل شود، باید در مسائل مالی هم جلوی فشار به مردم گرفته شود ادامه داد: تعرفه‌های پروانه ساخت و ساز و نظارت بر آن باید به گونه‌ای باشد که برای مردم خیلی مشکل ساز نشود.

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به اهمیت حفظ نقاط قوت سبک معماری اصیل یادآور شد: به ویژه در شرایط فعلی که بحث مدیریت انرژی از اهمیت بسیار بالایی برخوردارست باید سعی کنیم نقاط قوت خانه‌های قدیمی را بروزرسانی کرده و در ساختمان‌های جدید استفاده شود.

ناصری تصریح کرد: در گذشته ساختمان‌هایی احداث می‌شد که در طول روز به هیچ عنوان احتیاج به نور نداشت و در هر قسمت از خانه به اندازه کافی نور طبیعی وجود داشت، این موضوع بالاترین نوع مدیریت مصرف انرژی است.

امام جمعه یزد با اشاره به اینکه بازار قدیم با وجودی که سرپوشیده است در طول روز روشن و خوب است تصریح کرد: این در حالی است که امروزه یک پاساژ و بازار مسقف که در شهر ساخته می‌شود، به محض ورود به آن چه در روز و چه در شب باید هزاران لامپ روشن کرد که چشم انسان بتواند ببیند.

ناصری خاطرنشان کرد: علاوه بر این در حوزه سرما و گرما نیز ساختمان‌های قدیمی با وجودی که وسایل سرمایش و گرمایش پیشرفته امروزی را نداشتند هوای نسبتا خوبی را برای مردم به ارمغان می‌آوردند در حالی که الان برای گرم کردن یا خنک کردن خانه‌ها باید مقدار بسیار زیادی انرژی استفاده کرد.

همچنین رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان  یزد با بیان اینکه استان به لحاظ تخلفات ساختمانی اصلا وضعیت خوبی ندارد گفت: مردم یزد رغبتی به گرفتن پروانه ساخت برای ساختمان سازی ندارند.

مهدی سالاری با اشاره به شرح وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان افزود: نظارت بر تمام ساخت و سازهای غیردولتی بر عهده سازمان نظام مهندسی ساختمان است و از طراحی تا اجرا در آن فعالیت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هفت هزار مهندس عضو نظام مهندسی ساختمان یزد هستند اظهار کرد: وقتی مردم به شهرداری برای دریافت پروانه ساخت و ساز مراجعه می‌کنند به سازمان نظام مهندسی برای دریافت نقشه و نظارت بر ساخت ارجاع می شوند و ۲۰۰ دفتر در سطح یزد برای این منظور فعال هستند.

این مسول با تاکید بر اینکه بحث ساخت و ساز باید حتما از سوی متخصص و متولی آن انجام شود گفت: یزد یکی از استان‌های با بیشترین حجم تخلفات ساختمانی است و بسیاری از مردم ابتدا به صورت غیرمجاز اقدام به ساخت خانه‌های خود کرده و پس از آن با مراجعه به کمیسیون ماده ۱۰۰، جریمه آن را پرداخت می‌کنند.

سالاری با تاکید بر اینکه این موضوع برای یزد اصلا خوب نیست گفت: در راستای رفع این مشکل در طول سال‌های قبل نسبت به بحث آموزش مهندسان و نظارت بر فعالیت آنها اقدامات گسترده‌ای صورت گرفته است.

وی از انجام خدمات بسیاری در نظام مهندسی به صورت غیرحضوری خبر داد و گفت: در تعرفه‌ها هم مشوق‌ها و تخفیف‌های بسیار خوبی در نظر گرفته شده به گونه‌ای که در برخی موارد تا ۸۰ درصد تخفیف به مردم داده می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =