استفاده از ماسک‌ در ترکمنستان اجباری شد

تهران- ایرنا- خبرگزاری ترکمنستان (ترکمن پرس) روز سه شنبه ضمن اشاره به اینکه تاکنون مورد مثبتی از ابتلا به کرونا میان مردم ترکمنستان مشاهده نشده، اعلام کرد استفاده از ماسک در اماکن عمومی اجباری شده است و بازارها و مراکز تجاری بزرگ این کشور به منظور پیشگیری از شیوع این ویروس تعطیل می‌شوند.

این رسانه ترکمن افزود: بر اساس اطلاعات ساکنان «عشق آباد» مقامات پلیس با رعایت اصول بهداشتی در خیابان‌ها به گشت زنی می پردازند و ضمن نظارت بر روند اجرای مقررات، بر استفاده از ماسک‌ تاکید می‌کنند.

براساس این گزارش، مقامات پلیس در ورودی شهرها به ویژه هنگام ورود به شهر «ترکمن باشی» به رانندگان ماسک‌ رایگان می‌دهند.

این گزارش حاکی است که کارشناسان سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر در ترکمنستان حضور داشته و به بررسی اوضاع می‌پردازند.

آنان مشغول ارزیابی وضعیت زیرساخت‌های بهداشتی ترکمنستان هستند.

به نوشته این پایگاه خبری، تاکنون در ترکمنستان موارد مثبت کرونا ثبت نشده اما آمار بیماری ذات الریه رشد دارد.

هم ‌اکنون حدود ۱۳ میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا (کووید۱۹) مبتلا شده‌اند که در این میان ۵۶۸ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران و افغانستان با ثبت آمار ابتلا به ویروس کرونا کشورهایی هستند که در همسایگی ترکمنستان قرار دارند. هرچند دسترسی رسانه‌ها به اطلاعات آمار بیماران در ترکمنستان دشوار است، با آن هم برخی رسانه‌های آزاد از افزایش موارد بیمارانی که در این کشور دارای تنگی‌نفس‌ هستند، گزارش کرده‌اند.

بر پایه گزارش‌ها، گفته می‌شود دولت ترکمنستان یک ماه پیش از انتشار بیماری کرونا، تمامی مرزها و همه پروازها را در این کشور لغو قرار داد؛ با این وجود، اگر شیوع بیماری وجود داشته باشد، مانند هر کشور دیگری، فشار زیادی بر سیستم بهداشت و درمان این کشور است.
تاکنون رفت و آمد میان شهرها تا اندازه‌ای محدود بود و افرادی که وارد شهر عشق آباد می‌شدند، باید یادداشت پزشک با خود داشته باشند.
 با شیوع بیماری کرونا در چین و سایر کشورهای زیان‌مند از این ویروس، قربان‌قلی بردی محمدوف، رییس جمهوری ترکمنستان به شهروندان کشورش توصیه کرده که دود کردن تخمه اسپند می‌تواند ویروس کرونا را دفع کند. این توصیه رییس جمهوری ترکمنستان در رسانه‌های این کشور و رسانه‌های اجتماعی نیز دست به دست می‌شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =