تقویت مدیریت کارآمد آب و خاک در جامعه ضروری است

خرم‌آباد - ایرنا - نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: تقویت مدیریت پویا و کارآمد آب و خاک بویژه در مصرف و توزیع آب در جامعه ضروری بوده و توجه نکردن به آن مانع توسعه و پیشرفت می شود.

آیت الله احمد مبلغی روز سه شنبه در سومین نشست هیات اندیشه ورز کشاورزی لرستان اظهار داشت: داشتن تعریف دقیق از میزان نیازمندی به آب برای کشاورزی، انسجام بخشی، تلاش و پیگیری نسبت به مسائل آب و خاک، تقویت مدیریت پویا و کارآمد آب و خاک بویژه در مصرف آب و توزیع آن، مبتنی سازی مدیریت و راهبردهای آب بر اساس وضعیت طبیعی چرخه و سیکل آب از ضرورت های فراروی لرستان می باشد.

وی گفت: همچنین ایجاد و تقویت آب و خاک، تقویت و توسعه معلومات و اطلاعات درست از وضعیت آب و خاک و مسائل مربوط به آن، داشتن برنامه لازم برای جلوگیری از هدر رفت آب،  برنامه ریزی و مطالعات پیشینی و اقدامات تمهیدی برای جلوگیری از بحران سیل از دیگر اقدامات ضروری است.

وی افزود: توجه نکردن به هرکدام از موارد می تواند مسیر توسعه و پیشرفت مناطق مختلف کشور به ویژه در کشاورزی را با مشکل مواجه کند.

وی به نگاه ۲ تن از فقهای به نام شیعه (شیخ طوسی از قدما و شهید صدر از متاخرین) نسبت به ملکیت آب اشاره کرد و گفت: نظر این فقها این است که آب در حال جوشیدن و نیز آب در حال جریان، ملکیت بردار نیست.

وی ادامه داد: بر اساس دیدگاه این فقها، تنها آن مقدار از این آب ها که برای استفاده برداشته می‌شود تحت تملک در می آید؛ بنابراین آب های سطح زمین، همچون چشمه ها، نهرها و نیز آب های زیر زمینی همچون چاه برای همه می باشد.

 مبلغی اظهار داشت: به اعتقاد این دو فقیه، اگر کسی درون خانه خود چاهی حفر کند، آب روی چاه که از آن استفاده می کند برای ایشان است ولی اصل آب در حال جوشش چاه که وصل به آب زیر زمین است، تحت مالکیت شخص در نمی آید؛  بلکه آن آب بر اساس روایت نبوی برای همه است.

وی ادامه داد: باید توزیع و مصرف آب مبتنی بر نگاه های ویژه فقه و شریعت به آب باشد تا به هدر رفت آب، مصرف بی رویه و خارج از چارچوب و نابود کننده آن یا تبعیض آمیز نسبت به آن منتهی نشود.

وی افزود: متاسفانه قوانین کافی مبتنی بر فقه نسبت به آب و خاک نداریم و از آنجا که  با گذشت زمان به جلو، روند کاهش یابی آب و خاک بیشتر می‌شود و حتی ممکن است زمانی برسد که آب و خاک حاصلخیر دست کم در مناطقی بسیار کم شود بنابراین فقه و نیز قانون باید نسبت به این موضوع ورود بیشتر و دقیق‌تری پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه امروزه برای مدیریت آب و خاک باید به سراغ فقه رفت و از آنجا کانال به قانون زد، گفت: اگر بر آب و خاک مدیریت کارآمد و علمی و همزمان مبتنی بر دین اعمال شود، می توان به یک نظام توزیع و مصرف درست برای آب نائل آمد.

آیت الله مبلغی گفت: قرآن کریم نسبت خلقت انسان را گاهی به آب، گاهی به خاک و گاهی به گلِ یعنی مخلوطی از هر دو می دهد.

وی افزود: از این آیات استفاده می شود که آب و خاک از نظر قران، دو عنصر حیات بخش، مکمل یکدیگر و به موازات هم تامین کننده حیات و محیط زیست بشر هستند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم به اهمیت نقش خاک پی ببریم  برای درک این اهمیت همین بس که  نقش آفرینی آب در حیات بشر  از گذر و بر بستر خاک انجام می گیرد؛ زیرا جذب، جمع آوری، ذخیره سازی، تصفیه آب، انتقال آب به موجودات زنده از کارکردهای خاک نسبت به آب است.

آیت الله مبلغی گفت: حفظ و مدیریت آب از رهگذر حفظ و مدیریت خاک می گذرد و این دو عنصر چنان به هم پیوسته اند که گاهی با حفظ یکی دیگری را نیز حفظ و حیات پیدا می کند .

وی گفت: ما اگر خاک را آباد کنیم و بیابان زدایی کنیم حیات بشر تامین می شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: نظام ارزشی و فرهنگی مربوط به آب، هنوز در جامعه استقرار پیدا نکرده است، اینکه آب را چه اندازه باید مصرف کرد و به چه میزان باید به آن بها داد، نداریم و باید ارزش های آب را پاس بداریم و این ماده حیات بخش به بشر را به صورت راحت و بی رویه بر روی زمین این نریزیم و گاه کوچک به آن نیندازیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =