نظارت بر خرید تضمینی گندم در قزوین باید تشدید شود

قزوین - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قزوین گفت: نظارت بر کار خرید تضمینی گندم تا زمان رسیدن به تعهد استان (۲۲۰ هزار تن) باید تشدید شود.

عیسی قبادی روز سه شنبه در نشست هماهنگی خرید تضمینی گندم افزود: باید با تقویت و توجیه مراکز خرید و پیش بینی کارگزاری های جدید در مناطقی که هنوز گندم آنها برداشت نشده هرچه زودتر تعهد استان را در زمینه خرید تضمینی گندم به میزان ۲۲۰ هزار تن محقق کرد و یا رقم خرید را نزدیک به این رقم رساند.

این مسوول گفت: خرید تضمینی گندم از سوی دولت یک تدبیر و تمهید برای تامین محصول استراتژیک گندم و حفظ امنیت غذایی کشور است از این رو دست اندرکاران خرید تضمینی گندم از جمله جهاد کشاورزی و شرکت غله و خدمات بازرگانی رسالت مهم و حساسی در این زمینه دارند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قزوین در ادامه بر جلوگیری از خروج گندم به خارج از استان تاکید کرد و گفت: باید با تدابیر و برنامه ریزی لازم به گونه ای عمل کرد که محصول باقی مانده کشاورزان در اراضی که هنوز کار برداشت آنها آغاز نشده به مراکز خرید تحویل شود.

قبادی تاکید کرد اولویت خرید گندم در استان به شکل تضمینی است و  خرید توافقی این محصول در برنامه و اولویت قرار ندارد.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات تامین گندم از خارج کشور از جمله مسایل ارزی،گفت: به همین دلیل باید همه تلاش خود را به کار بگیریم تا از همه توان خود برای خرید تضمینی و ذخیره سازی گندم بهره بگیریم تا نیاز کمتری به واردات داشته باشیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قزوین در ادامه بر برنامه ریزی برای تحویل گندم از شرکت های کشت و صنعت و همچنین برخورد با دلالان این محصول تاکید کرد.

وی در ادامه با اشاره به پرداخت یک هزار و ۳۳۰ میلیارد ریال از مطالبات گندم کاران قزوینی بابت فروش محصول خود به شکل تضمینی به دولت،گفت: باید با برنامه ریزی و پیگیری های لازم سایر مطالبات باقی مانده نیز به سرعت پرداخت شود.

تاکنون ۱۷۰ هزار تن گندم به شکل تضمینی از کشاورزان قزوینی خریداری شده است.

تعهد استان قزوین در خرید تضمینی گندم برای سال جاری ۲۲۰ هزار تن است.

امسال پیش بینی می شود ۳۳۵ هزار تن گندم از کشاورزان قزوینی خریداری شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =