تعرفه‌های ترجیحی ۸۶۲ قلم کالای صنعتی و کشاورزی برای تجار ایرانی و اوراسیا

تهران- ایرنا- سعید خرازی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیشکک پایتخت قرقیزستان، روز سه شنبه در وبینار تخصصی "آمادگی صادرات به قرقیزستان در حوزه کشاورزی" با اشاره به اولویت همسایگان در سیاست خارجی ایران، تعرفه های ترجیحی ۸۶۲ قلم کالای صنعتی و کشاورزی برای تجار ایرانی و اوراسیا را از امکانات و فرصت های خوب این منطقه برای تاجران و صادرکنندگان ایرانی دانست.

وبینار تخصصی با عنوان "آمادگی صادرات به قرقیزستان در حوزه کشاورزی" با ابتکار اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان قرقیزستان و صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با مشارکت وزیر کشاورزی قرقیزستان، سفیر قرقیزستان در ایران، سعید خرازی سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان و شرکت های دانش بنیان ایرانی در حوزه کشاورزی و نیز شرکت های قرقیزی، برگزار شد.

در این وبینار سخنرانان ضمن بررسی مشکلات موجود در روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور، ایده ایجاد بانک اطلاعاتی جهت رفع خلاء موجود در این زمینه بین ایران و قرقیزستان را مورد تایید قرار دادند. در پایان شرکت های ایرانی ضمن معرفی محصولات و پتانسیل های خود سوالاتی را در خصوص نحوه ورود به بازار قرقیزستان و نیز حمایت های دولت قرقیزستان از شرکت های خارجی مطرح کردند که پاسخ‌های لازم در این زمینه از طرف قرقیزی ها ارایه شد.

سعید خرازی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیشکک طی سخنانی در این وبینار ضمن اشاره به اولویت همسایگان در سیاست خارجی ایران، به فرصت های منطقه آسیای مرکزی و قرقیزستان از جمله تعرفه‌های ترجیحی برای ۸۶۲ قلم کالا در حوزه‌های صنعتی و کشاورزی برای تجار ایرانی و نیز تجار کشورهای اتحادیه اوراسیا و همچنین برخی موانع و چالش ها در گسترش روابط اشاره کرد.

همچنین وزیر کشاورزی قرقیزستان نیز در این وبینار گفت؛ دولت های دو کشور یک هدف مشترک دارند و آن ارتقای سطح روابط اقتصادی بین دو کشور است. ارتقای سطح مناسبات اقتصادی بخصوص توسعه روابط کشاورزی از اولویت های دولت ماست و علاقمند به توسعه روابط با ایران هستیم.

در پایان برخی شرکت های ایرانی ضمن معرفی محصولات خود سوالاتی را در خصوص نحوه حضور در قرقیزستان و نیز حمایت های دولت قرقیزستان از طرف های قرقیزی مطرح کرده و پاسخ مناسب را نیز دریافت نمودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =