مبارزه با ملخ‌های صحرایی در ۶۵۰۰ هکتار اراضی کرمان پایان یافت

کرمان - ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: مبارزه با ملخ‌های صحرایی در سطح ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی شمال این استان پایان یافت.

ناصر طاهری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یک میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات ملی سازمان حفظ نباتات در راستای مبارزه با ملخ های صحرایی در شمال استان کرمان هزینه شده است.

وی با بیان اینکه مبارزه با ملخ های صحرایی در سطح ۱۵ هزار هکتار از اراضی شمال استان کرمان پیش بینی شده بود تصریح کرد: ۸۳۰ هزار هکتار نیز توسط دیده بانان ردیابی شد. 

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: شهرستان های ریگان، ارزوئیه، فهرج، بم و منطقه کبوترخان رفسنجان امسال درگیر ملخ های صحرایی شدند که مبارزه با این آفت روز گذشته در کبوترخان به عنوان آخرین منطقه به پایان رسید. 

وی ادامه داد: ملخ ها از طریق هرمزگان به کبوترخان وارد شدند و با کمک مسئولان و کشاورزان این منطقه حدود ۲۵ روز با این آفت مبارزه شد که جا دارد از همکاری مسئولان این منطقه به دلیل همکاری و همیاری در سرکوب کردن آفت با جهاد کشاورزی تقدیر شود. 

طاهری تاکید کرد: اکنون هیچ منطقه ای از استان کرمان درگیر آفت ملخ صحرایی نیست و حضور ملخ ها در شهرستان و مناطق این استان به دلیل مبارزه به موقع خسارتی در پی نداشته است.

وی افزود: احتمال می رود استان های کشور از آبان یا آذر ماه درگیر ملخ های صحرایی شوند که امکان سرایت این آفت به استان کرمان نیز وجود دارد.

آفت ملخ صحرایی ۲۰ درصد از خشکی های دنیا را در سیطره خود دارد و می تواند بیش از ۲۰۰ کیلومتر در روز پرواز کند که در هفته به بیش از یک هزار کیلومتر می رسد و البته رکورد پنج هزار کیلومتر را نیز دارد.

این ملخ روزانه معادل وزن خود، خوراک دارد و هر یک هزار و ۱۰۰ ملخ در یک روز می تواند معادل یک انسان یعنی حدود ۲ کیلوگرم از محصولات غذایی استفاده کند که در شرایط طغیانی تنه درختان از هجوم آنها مصون نیستند.

زاد و ولد این آفت نیز به گونه ای است که در طول سه تا پنج  ماهه، ۳۰۰ تخم به فاصله یک هفته و در هر دوره ۹۰ تا ۱۲۰ عدد تخم در عمق ۱۰ سانتیمتری خاک می گذارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =