نماینده مجلس: دیپلماسی اقتصادی بهترین راهکار برای رفع تبعات تحریم است

زاهدان - ایرنا - نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: پررنگ شدن دیپلماسی اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همسایه و منطقه در کنار استفاده حداکثری از توان تولیدی و اقتصادی داخل کشور بهترین راهکار برای رفع تحریم‌های غربی است.

فداحسین مالکی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تجربه تلخ تحریم را از گذشته تاکنون داشته ایم اما  شیرینی تکیه به توان داخلی را تا کنون تجربه نکرده ایم.

وی افزود: با وجود موقعیت جغرافیایی خوبی که کشور ما دارد و از مرزهای دریایی و خشکی برخوردار است اما تاکنون از این مسیرها به خوبی استفاده نکرده ایم.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سال هاست که مبادلات تجاری و اقتصادی ما با کشورهای همسایه پررنگ نیست در حالی که دولت باید در شرایط فعلی به این موضوع توجه کرده و دیپلماسی اقتصادی را به معنای واقعی با کشورهای همسایه و منطقه برقرار کند و از همه مهمتر اینکه از ظرفیت های داخلی کشور به خوبی استفاده شود.

مالکی با بیان اینکه صادرات نفت با توجه به تحریم های ناجوانمردانه سخت است، اظهار داشت: برای صادرات و فروش نفت کشور باید به دنبال دوستان جدیدی علاوه بر چین و کره جنوبی در منطقه باشیم.

وی همچنین درباره تامین منابع ارزی کشور گفت: استفاده از ظرفیت ۱۶ استان مرزی برای داد و ستد با کشورهای همسایه و همچنین کشورهای منطقه یکی از راه های تامین منابع ارزی برای کشور است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مبادلات مرزی علاوه بر رونق تجاری در مناطق مرزی می تواند به اقتصاد کلان کشور نیز کمک کند.

مالکی فعال سازی بازارچه های مرزی، گسترش روابط اقتصادی با کشورهایی که با فشار تحریم های اقتصادی مواجه نیستند و افزایش فعالیت بخش خصوصی در زمینه صادرات و تجارت را از جمله راهکارهای افزایش منابع ارزی کشور دانست.

وی در پاسخ به این سوال که کسری بودجه کشور چگونه باید تامین شود، تصریح کرد: کسری بودجه معمولا وجود دارد اما صرفه جویی ها می تواند در این زمینه تاثیر گذار باشد. در همین راستا باید از پروژه های غیر ضروری جلوگیری و به ضروریات مردم و جامعه در شرایط فعلی توجه شود.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی جلوگیری از فرار مالیاتی را راهکاری دیگر برای جبران کسری بودجه عنوان کرد و گفت: دولت باید به این موضوع توجه کند که اکنون در زمینه وصول مالیات فشار فقط روی قشر آسیب پذیر است در حالی که عده ای از افراد ثروتمند سال هاست از پرداخت مالیات فرار می کنند.

مالکی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی نیز در زمینه موضوع فرارهای مالیاتی پررنگ شده است، گفت: دولتمردان ما باید توجه داشته باشند که فشار مالیاتی بر قشر آسیب پذیر کار درستی نیست بلکه دولت باید به واحدها و بنگاه های کوچک کمک کند و از طرفی یقه کسانی را که از مالیات فرار می کنند، بگیرد.

وی با اشاره به آینده متصور برای برجام گفت: چیزی برای گفتن درمورد برجام باقی نمانده چرا که بد عهدی غربی ها باعث شده تا فقط جمهوری اسلامی به تعهداتش عمل کند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید از منابع خودمان استفاده کنیم و روی پای خودمان بایستیم و به فکر گسترش روابط با کشوهای همسایه و منطقه باشیم.

مالکی خاطر نشان کرد: آسیا قاره ای قدرتمند است که همه منابع و ظرفیت های لازم برای رشد اقتصادی در آن وجود دارد. همچنین کشور چین در آینده نزدیک شاید به بزرگترین قدرت اقتصادی جهان تبدیل شود. بنابراین به جای آنکه هنوز به دنبال برجام و وعده های اروپا و آمریکا باشیم باید تبادلات تجاری و اقتصادی خود را به سمت شرق سوق دهیم تا بتوانیم از ظرفیت ها و موقعیت کشور بخوبی استفاده کنیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha