۷۲۶ هزار  قطعه طیور بومی استان مرکزی علیه بیماری نیوکاسل ایمن شدند

اراک - ایرنا - رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۷۲۶ هزار و ۴۵۰ قطعه طیور بومی در روستاهای این استان علیه بیماری نیوکاسل ایمن سازی شدند.

دکتر «حسن اثناعشری» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: طرح واکسیناسیون رایگان طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در این استان  از بهمن ماه پارسال آغاز شده بود امابه‌دلیل شیوع کرونا با سه ماه وقفه همراه شد و از خرداد تا تیرماه امسال اجرایی شده است.

وی ادامه داد: طرح واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل با مشارکت ۳۲ کارشناس در ۸۶۲ روستا و ۱۲ شهرستان استان مرکزی اجرا شد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: نخستین مرحله طرح رایگان واکسیناسیون طیور بومی استان علیه بیماری نیوکاسل آبان ماه پارسال اجرا  شدو در این طرح ۴۷۰ هزار قطعه طیور علیه این بیماری ایمن شدند.

اثنا عشری افزود: مرحله سوم این طرح نیز در صورت تامین اعتبار و واکسن پاییز امسال  عملیاتی می‌شود.

وی ادامه داد: نیوکاسل از جمله بیماری‌های مهم پرندگان است که در صورت ابتلای پرنده به آن، تلفات بالایی را در صنعت مرغداری کشور و استان به همراه دارد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان مرکزی ضمن تاکید بر رعایت موارد بهداشتی خاطرنشان کرد: استفاده از واکسن مناسب از جمله موثرترین راه‌های پیشگیری از بیماری نیوکاسل برای پیشگیری از شیوع این بیماری در بین جمعیت طیور استان است.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۹۶۰ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =