خراسان رضوی دومین گلخانه بزرگ کشور است

مشهد- ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: با اضافه شدن ۱۷۰ هکتار به سطح کشت گلخانه‌ای در خراسان رضوی تا پایان سال گذشته در مجموع ۳۸۸ گلخانه و محیط‌های کنترل شده در استان ایجاد شده است که از این نظر این استان موفق به کسب رتبه دوم کشور شده است.

سید هاشم نقیبی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان این که توسعه کشت‌ متراکم و گلخانه‌ای در فهرست اولویت‌های بخش کشاورزی خراسان رضوی است افزود: با توجه به این که ترویج کشت گلخانه یکی از سیاست‌های محوری و بخشی از طرح‌های مصوب اقتصاد مقاومتی است امسال تعهد افزایش ۱۵۰ هکتار کشت گلخانه در استان را داریم.

وی ادامه داد: پارسال ۹۵۰ میلیارد ریال تسهیلات یارانه‌ای برای توسعه کشت گلخانه‌ای به این استان تخصیص یافت که بخش عمده آن تاکنون جذب شده و بقیه آن تا پایان سال مالی جذب خواهد شد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: راه‌اندازی هر هکتار گلخانه هم اکنون بین ۱۲۰ تا ۳۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری نیاز دارد و در این زمینه از علاقه‌مندان و کشاورزان حمایت می‌کنیم.

نقیبی افزود: هر هکتار گلخانه برای ۱۰ نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌کند و برداشت محصول در این سامانه در تمام ایام سال انجام می‌شود که این ویژگی‌ها گرایش به توسعه این نحوه کشت را بیشتر کرده است.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی تا پایان سال ۱۴۰۵ و نیز مطابق با برنامه ۶ ساله، ساخت دو هزار و ۳۰۰ هکتار گلخانه‌ در خراسان رضوی در دستور کار قرار گرفته است.

او اضافه کرد: هم ‌اکنون هزار و ۲۰۰ بهره‌بردار حوزه کشاورزی گلخانه‌ای در استان خراسان رضوی فعالیت می‌کنند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =