۱۳ درصد محصول گندم کردستان برداشت شد

سنندج - ایرنا - مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: گندمکاران این استان از ابتدای آغاز فصل برداشت (اول تیرماه) تاکنون ۱۳ درصد از محصول خود را از مزارع زیر کشت، برداشت کرده‌اند.

مهدی فتحی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این میزان شامل ۷۶ هزار و ۶۴۰ هکتار اراضی است و پیش‌بینی حدود ۱۴۰ هزار تن محصول از این مزارع برداشت شده باشد.

وی با بیان اینکه ۸۲ هزار بهره‌بردار گندم این استان از اول تیر کار برداشت گندم را آغاز کرده‌اند، افزود: هم اکنون در این استان یک هزار و ۸۸۵ دستگاه کمباین که یک هزار و ۳۸۵ دستگاه آن بومی و بقیه مهاجرند مشغول برداشت محصول گندم از مزارع است.

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کردستان اضافه کرد: در سال زراعی جاری ۵۹۰ هزار و ۴۵۰ هکتار از اراضی کردستان زیر کشت محصول گندم رفته که پیش‌بینی برداشت این محصول در کردستان حدود یک میلیون و ۱۱۳ هزار تُن است.

فتحی یادآور شد: خرید تضمینی یک میلیون تنی این محصول برنامه ریزی شده که تا کنون اسناد خرید حدود ۷۵ هزار تن آن در سامانه سیفای شرکت خدمات دولتی به ثبت رسیده است.

استان کردستان دارای ۲۸ میلیون هکتار با یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت است که تنوع آب و هوایی آن باعث شده یکی از استان‌های موفق در حوزه کشاورزی باشد.

این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد بوده و دارای حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار رأس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار رأس دام سنگین (گاو و گوساله)، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل است.

جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =