۲۴ تیر ۱۳۹۹،‏ ۵:۵۰
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83854689
۰ نفر

برچسب‌ها

نخست وزیر عراق اعضای شورای هماهنگی با عربستان را تعیین کرد

تهران-ایرنا-"مصطفی الکاظمی" نخست وزیر عراق دوشنبه شب اعضای شورای هماهنگی میان این کشور و عربستان سعودی تعیین کرد.

در بیانیه‌ای که در پایگاه اینترنتی دفتر نخست وزیری عراق، منتشر شده، آمده است که این  شورا به ریاست "علی عبدالامیر علاوی" وزیر دارایی تشکیل می‌شود و موضوعات سیاسی، امنیتی و اقتصادی میان دو کشور را بررسی می‌کند.

همچنین وزیران برنامه ریزی، نفت، حمل و نقل، کشاورزی، فرهنگ، صنایع و فلزات، ورزش و جوانان، آموزش عالی و پژوهش علمی، رییس بانک مرکزی، رییس سازمان ملی سرمایه‌گذاری، سفیر عراق در عربستان و شمار دیگری از مقامات عراقی در این شورا عضویت خواهند داشت.

عربستان و عراق در دسامبر ۲۰۱۵ روابط سیاسی خود را از سر گرفتند، روابط دو کشور در سال ۱۹۹۰ و بدنبال حمله صدام حسین دیکتاتور عراق به کویت قطع شده بود.

پس از دهه‌ها تنش در روابط ریاض و بغداد بدنبال سفر "عادل الجبیر" وزیر امورخارجه وقت عربستان به عراق در ۵ فوریه ۲۰۱۷ روابط دو کشور بهبود یافت.
الجبیر نخستین مقام بلندپایه سعودی بود که از سال ۱۹۹۰ به عراق سفر می‌کرد.

پس از آن حیدر العبادی نخست وزیر وقت عراق اول آبان ماه ۹۶ به ریاض رفت و یادداشت تفاهم تاسیس شورای هماهنگی میان عربستان و عراق را امضا کرد و نخستین نشست این شورا در عربستان برگزار شد.

در این نشست دو طرف با بازگشایی گذرگاه‌های مرزی و تقویت بنادر و راه‌ها و بازنگری در توافق‌نامه همکاری گمرکی و بررسی منطقه تبادلات تجاری میان دو کشور توافق کردند.

بغداد و ریاض همچنین با راه‌اندازی مجدد خطوط هوایی از عربستان به عراق و بازگشایی کنسولگری عربستان در عراق و افتتاح دفتر وابسته به شرکت انرژی در عراق موافقت کرده بودند.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha