۸۴۰۰ مترمکعب روان آب سطحی درهرمزگان مهارشد

بندرعباس- ایرنا- معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: در بارندگی‌های تابستانه چند روز اخیر سازه های آبخیزداری درشمال و شرق استان، هشت میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب از روان آب‌های سطحی را مهار کرد.

ابراهیم جعفری تختی نژاد روز سه شنبه با اعلام این خبر افزود: این بارندگی‌ها که در اثر وقوع پدیده مونسونی در شمال و شرق هرمزگان به وقوع پیوست، سبب پرشدن مخازن و سرریز شدن سازه های احداثی آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز شهرستان بندرعباس و بشاگرد شد.
وی بیان داشت: استان هرمزگان افزون بر هشت هزار سازه آبخیزداری دارد که این سازه­ ها سبب کنترل سیل، کاهش سیلاب های مخرب، مهار سیلاب های فصلی و بهره برداری از آن توسط آبخیزنشینان، تغذیه سفره های آب زیرزمینی، استمرار و افزایش آبدهی چشمه ها، قنات و چاه ها می‌شوند.
معاون آبخیزداری هرمزگان اظهارداشت: بارش‌های موسمی  از نیمه اردیبهشت ماه تا اواخر شهریور در مناطق مرتفع استان از جمله بشاگرد جریان دارد که این سامانه سبب  رگبار، رعد وبرق و وزش بادهای شدید می‌شود.
جعفری تختی گفت: پدیده مونسون یا توفان‌های موسمی جریانات بارشی سیل آسایی است که در شبه قاره هند اتفاق می‌افتد، این پدیده با گرمای شدید و باران‌های سیل‌آسا توام است.  
وی در پایان ادامه داد: بحران آبی و خشکسالی‌های پی درپی، نوع بارش‌های سیل آسای هرمزگان ضرورت احداث سازه های آبخیزداری در استان را  دوچندان کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =