۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار به طرح های آبخیزداری هرمزگان اختصاص یافت

بندرعباس- ایرنا- معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت:۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار امسال از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری استان اختصاص یافته است.

ابراهیم جعفری تختی روز سه شنبه با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اعتبار تخصیص یافته در ۳۳ حوزه به مساحت ۵۷ هزار و ۲۴۲ هکتار جهت اجرای انواع سازه های آبخیزداری از جمله بندها، سدها و خشکه چین‌ها هزینه می شود.

وی با اشاره به اهمیت اجرای طرح های آبخیزداری در هرمزگان، افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری در حفظ منابع پایه آب و خاک نقش مهم و تاثیرگذار دارد و به ذخیره نزولات آسمانی، افزایش پوشش گیاهی، کنترل فرسایش خاک و تغذیه آبخوان کمک می‌کند.

این مقام مسوول گفت: ارتقای سهم مهار آب باران، جلوگیری از شور شدن سیلاب سرشاخه‌های آب شیرین، تغذیه آب خوان‌های زیر زمینی و کمک به تعادل بخشی سفره‌های زیر زمینی، تقویت منابع آبی و کمک به پایداری آن در حفظ تولید و اشتغال و احیای عرصه‌های منابع طبیعی از مهم‌ترین مزایای سازه‌های آبخیزداری است.

جعفری تختی تصریح کرد: سازه‌های آبخیزداری شامل سد و بندهای خاکی، سنگی ملاتی و مخزن آبی سامانه‌های آبگیر باران می باشد که هرمزگان هم اکنون دارای ۸ هزار و ۶۵۱ سازه آبخیزداری به ظرفیت ۴۹۰ میلیون متر مکعب استحصال رواناب و بیش از ۱۱۲ هزار هکتار عملیات بیولوژیک و بیومکانیک است.

آبخیزداری به معنی تغذیه سفره های آب زیرزمینی و افزایش تولید محصول با بهره گیری از دانش و تجربه است که اجرای آن بر توسعه پایدار طبیعت تأثیرهای بسیاری دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =