استاندار: سرعت واگذاری تسهیلات کرونا در ایلام مناسب نیست

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام از روند پرداخت تسهیلات به آسیب دیدگان کرونا در استان انتقاد کرد و گفت: سرعت پرداخت تسهیلات مناسب نیست و باید در این زمینه تلاش ها بیشتر شود.

 قاسم سلیمانی دشتکی روز دوشنبه در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان ایلام با اشاره به اینکه کرونا خسارت زیادی در حوزه های مختلف به استان وارد کرده است، افزود: دولت برای رفع مسائل و مشکلات هشت هزار و ۸۶ واحد خسارت دیده از کرونا در استان بیش از ۲۱۶ میلیارد تومان تسهیلات با سود ۱۲ درصد بسته به نوع کسب و کار برای هر نفر بین ۶ تا ۱۶ میلیون تومان در نظر گرفته است اما تاکنون ۲ هزار و ۵۹۷ واحد ثبت نام کرده اند و تنها ۱ میلیارد و ۶۵۶ میلیون تومان پرداخت شده است.

وی با طرح این سئوال که چرا دستگاه های اجرایی استان نتوانسته اند این کمک ها را به موقع جذب کنند، تاکید کرد: ۲۱۶ میلیارد تومان تسهیلات ۱۲ درصد آن هم بدون ضامن برای آسیب دیدگان از کرونا تخصیص داده شده است، باید از این فرصت استفاده کرد و یکشنبه آینده در این خصوص جمع بندی خواهیم داشت و قصور در عدم جذب تسهیلات به هیچ عنوان از هیچ مدیری پذیرفتنی نیست.

وی افزود: مدیران مربوطه فقط یک هفته فرصت دارند این تسهیلات را جذب کنند.

سلیمانی دشتکی با تاکید بر اینکه تا هفته آینده باید به یک عدد قابل قبول در زمینه جذب تسهیلات آسیب دیدگان از کرونا برسیم، افزود: اگرچه در پرداخت ها به نسبت کشور در رتبه اول هستیم اما خواستار رفع موانع برای جذب تمام این تسهیلات و حتی مازاد بر آن هستیم چرا که کرونا خسارات فراوان و بیش از آن چیزی که برآورد شده بر استان وارد کرده است.

وی در خصوص آسیب دیدگان از کرونا که فاقد کد بیمه ای هستند، گفت: حجم عظیمی از واحدهای فاقد کد بیمه در استان وجود دارد که در شرایط کنونی آسیب دیده اند و مشمول این طرح نمی شوند که با رایزنی های انجام شده قرار است تسهیلات به این قشر نیز اعطا شود.

وی افزود: لازم است دستگاه متولی لیست افراد آسیب دیده تحت تصدی خود را احصا و از طریق سامانه ای که در اختیار آنان است به وزارت مربوطه ارجاع دهند تا در نهایت در وزارت تعاون برای اعطای تسهیلات برنامه ریزی شود.

استاندار ایلام با اشاره به اینکه وارد فاز تسهیلات توسعه روستایی می شویم، از مدیران دستگاه های اجرایی استان خواست: در جذب مطلوب این تسهیلات به موقع اقدام کنند.

وی ادامه داد: امسال عدد مناسبی برای تسهیلات روستایی استان اختصاص یافته است و در سفر معاون توسعه روستایی مناطق محروم ریاست جمهوری نیز به خاطر جذب مطلوب تسهیلات روستایی در مرحله اول ۱۶۵ میلیارد تومان دیگر مازاد بر سهم استان تسهیلات قرض الحسنه اختصاص یافته است.

وی از مدیران استان خواست: با رفع بروکراسی اداری و موانع پیش رو، با تعریف پروژه های توجیه دار و با ایجاد پروژه های بی نام راه را برای اشتغال جوانان در استفاده از تسهیلات اشتغالزایی هموار کنند.

استاندار ایلام با اشاره به کسالت معاون امور اقتصادی و مرخصی استعلاجی وی، گفت: وی هنوز معاون اقتصادی استاندار است و کسی جایگزین نشده است اما به جهت اینکه امسال از طرف مقام معظم رهبری سال جهش تولید نامگذاری شده است برای این مهم نباید بگذاریم حتی یک روز امور اقتصادی استان بر زمین بماند.

وی افزود: در این راستا تا زمان بهبودی و برگشت بکار معاون اقتصادی رییس دفتر حوزه استاندار با حفظ سمت امور اقتصادی استان را پیگیری می کند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =