۲۳ تیر ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۴۱
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83854533
۰ نفر

برچسب‌ها

اتحادیه اروپا: در کنار ملت هنگ کنگ ایستاده‌ایم  

لندن – ایرنا – دو هفته پس از تصویب لایحه امنیت ملی هنگ کنگ توسط کنگره خلق چین، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ادعای اینکه درباره مطابقت این لایحه با تعهدات بین‌المللی چین سئوالات جدی وجود دارد گفت، ما در کنار ملت هنگ کنگ ایستاده‌ایم. 

«جوسپ بورل» روز دوشنبه پس از پایان نشست شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل افزود: پیام ما به این تحول دو وجه دارد. اول اینکه اتحادیه اروپا از اصل خودمختاری و آزادی هنک‌کنگ حمایت می‌کند و ما در کنار ملت هنگ کنگ ایستاده‌ایم. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سپس افزود، اعضا توافق کردند پاسخ هماهنگ و جامعی را برای حمایت از خودمختاری هنگ‌کنگ و جامعه مدنی ارائه کنند. 

محدود کردن صادرات برخی فناوری‌های خاص به هنگ‌کنگ و بورسیه دانشجویان این منطقه در دانشگاه‌های اروپایی از جمله طرح‌هایی است که به گفته بورل در جلسه امروز مطرح شد.

وی تصریح کرد که تصمیم چین درباره هنگ کنگ بر روابط اتحادیه با این کشور تاثیر گذار خواهد بود.

کنگره خلق چین دو هفته پیش قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ را تصویب کرد. پکن این قانون را در پاسخ به اعتراضات خشونت آمیز طرفداران به اصطلاح دموکراسی در سال گذشته در هنگ کنگ وضع کرد.

مقامات چین می‌گویند، این قانون نه تنها به حقوق شهروند هنگ کنگی آسیبی وارد نمی‌کند بلکه با براندازی، تروریسم، جدایی و تبانی با نیروهای خارجی مقابله خواهد کرد که باعث رشد و شکوفایی بیشتر این منطقه خواهد شد.

۸ خرداد سال جاری بود که کنگره ملی خلق چین با ۲۸۷۸ رای موافق در مقابل یک رای مخالف و ۶ رای ممتنع، لایحه امنیت ملی هنگ کنگ را با هدف مقابله با استقلال، براندازی، تروریسم و ‌دخالت های خارجی در این منطقه تصویب کرد.

پیش از این علاوه بر آمریکا، وزرای خارجه بریتانیا، استرالیا و کانادا درباره تصویب این قانون نگرانی شدیدی ابراز کرده بودند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خاطر نشان کرده بود که در همین راستا برای مقامات چینی محدودیت ویزا اعمال خواهد کرد موضوعی که با واکنش چین مواجه شد و مقابله به مثل کرد.

وزارت خارجه چین از کشورها و نهادهای بین المللی خواسته تا به قانون امنیتی در هنگ‌کنگ احترام بگذارند و به مداخلات در امور داخلی چین پایان دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین تاکید کرده پکن اجازه دخالت خارجی در امور داخلی خود را نخواهد داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =