گزارشگر سازمان ملل متحد: ترامپ تأثیری منفی بر آزادی بیان دارد
«دیوید کای» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه آزادی بیان

تهران-ایرنا- «دیوید کای» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه آزادی بیان روز سه شنبه با بیان این که " کاخ سفید به رسانه‌ها حمله می‌کند، از"تأثیر منفی دونالد ترامپ" بر آزادی مطبوعات در جهان پرده برداشت.

به گزارش رویترز، کای به خبرنگاران در ژنو گفت، امیدوار است با رفتن ترامپ، هجمه و حملات به روزنامه‌نگاران آمریکایی کاهش یابد.

وی تصریح کرد: روشن است که ترامپ در چهار سال گذشته، روشی را در پیش گرفته است که در آن به رسانه‌ها و آزادی بیان خدشه وار می‌کند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه آزادی بیان انتقاد از اصحاب رسانه، انتشار اخبار دروغ درباره آنها و نیز  اعلام این که آنان با رسانه‌های محافظه کار فعالیت می‌کنند، مصداق هجمه به خبرنگاران و روزنامه‌نگاران دانست.

کای در پاسخ به این سؤال که آیا ترامپ تأثیری بر آزادی مطبوعات در سطح جهان داشته است، هم گفت: بله، وی تأثیر بسیار منفی بر این مقوله دارد.

وی افزود: انتقاد دولت‌های پیشین آمریکا از حوادثی که از نوع قتل "جمال خاشقچی" برای اصحاب رسانه رخ می‌داد، بسیار بیشتر از دولت ترامپ بود.

ترامپ در برگزاری کنفرانس‌های خبری و مصاحبه با رسانه‌های همسو و دیدارهای از پیش تعیین نشده با خبرنگاران رکوردار است، هرچند دیدار وی با اصحاب رسانه  اغلب با حواشی و هرج و مرج زیاد در طول دوره ریاست جمهوری‌اش همراه بوده است.

اشاره کای به عدم انتقاد دولت آمریکا از مقام‌های سعودی در پرونده قتل خاشقچی درحالی است که با وجود آن که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اعلام کرده بود، "محمد بن سلمان"ولیعهد عربستان دستور ترور و قتل این روزنامه نگار منتقد را داده است،اما ترامپ به خاطر فروش تسلیحات به عربستان از این کشور دفاع کرده بود.

خاشقچی ۲ اکتبر سال ۲۰۱۸ (دهم مهرماه ۹۷) توسط یک تیم امنیتی سعودی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =