انتخابات پارلمانی در مقدونیه شمالی بخاطر ویروس کرونا در سه روز برگزار می شود

اروپا| بلگراد-ایرنا- انتخابات زودهنگام پارلمانی مقدونیه شمالی بخاطر ویروس واگیر کرونا از امروز ( دوشنبه) آغاز و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ادامه می یابد.

به گزارش ایرنا از رسانه های خبری صربستان، سکوت انتخابات پارلمانی در  جمهوری مقدونیه شمالی از بامداد روز دوشنبه ۱۳ ژوئیه (۲۳ تیر) آغاز شده که تا بسته شدن حوزه های رای گیری در ساعت ۲۱ روز چهارشنبه ۱۵ ژوئیه (۲۵ تیر) ادامه خواهد داشت.

در مقدونیه شمالی بخاطر ویروس واگیر کووید-۱۹ انتخابات سه روز ادامه دارد. امروز (دوشنبه) افرادی که به ویروس کرونا ابتلا شده اند و در بیمارستان ها بستری و همچنین افرادی که در خانه های خود قرنطینه هستند، می توانند رای بدهند.

فردا ( سه شنبه ۲۴ تیر) افرادی که بیمار، ناتوان، دارای بیماری مزمن، زندانیان، سالمندان در آسایشگاه ها و افرادی که در خانه حبس هستند می توانند به نمایندگان مورد نظر خود برای ورود به ساختار جدید پارلمان مقدونیه شمالی رای بدهند.

روز چهارشنبه ( ۱۵ ژوئیه/۲۵ تیر) نیز بقیه افراد واجد شرایط رای دادن با حضور در حوزه های رای گیری در سراسر کشور که تا ساعت ۲۱ چهارشنبه شب باز هستند،می توانند رای بدهند.

بر اساس گزارش کمیسیون انتخابات جمهوری مقدونیه شمالی یک میلیون و ۸۱۴ هزار و ۲۶۳ شهروند واجد شرایط قادر هستند در ۲ هزار ۲۹۰ حوزه رای گیری در انتخابات زود هنگام در این کشور حضور و به نمایندگان مورد نظر خود رای دهند.

برای ورود به ساختار جدید پارلمان مقدونیه شمالی  یک هزار و ۵۷۸ نامزد از ۱۵ حزب و ائتلاف حزبی به رقابت می پردازند. پارلمان مقدونیه شمالی ۱۲۰ نماینده دارد.

رقابت اصلی برای کسب کرسی در پارلمان مقدونیه شمالی انتظار می رود بین دو حزب بزرگ در این کشور یعنی حزب سوسیال دمکرات مقدونیه ( SDSM) به رهبری «زوران زائف» نخست وزیر پیشین مقدونیه شمالی و حزب «ومرو- دپمنه» به رهبری کریستین میتسکوتسکی است. همچنین حزب دمکراتیک برای ائتلاف (DUI) به رهبری علی احمتی که از احزاب آلبانیایی تباران در مقدونیه شمالی است و اولین بار با نامزد خود برای سمت نخست وزیری در انتخابات پارلمانی شرکت می کند، رقابت نزدیکی وجود دارد.

دولت کنونی در مقدونیه توسط یک دولت انتقالی اداره می شود.

دولت انتقالی در مقدونیه شمالی ابتدا تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام را برای ۱۲ آوریل امسال ( ۲۴ فروردین ۱۳۹۹) تعیین کرد اما این تاریخ بر اساس توافق احزاب بزرگ در این کشور به تعویق افتاد.

«زوران زائف» رهبر حزب سوسیال دمکرات و نخست وزیر پیشین مقدونیه شمالی در ماه ژانویه امسال پس از آنکه اتحادیه اروپا از تعیین تاریخ برای مذاکرات عضویت در این اتحادیه امتناع کرد از نخست‌وزیری استعفا داد.

انتخابات زود هنگام پارلمانی در مقدونیه شمالی بنظر می آید که گامی بزرگ و مهم در مسیر پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا است. انتخابات در این کشور حوزه بالکان غربی و جدیدترین عضو ناتو همچنین آزمونی برای سنجش میزان حمایت از سیاست‌های طرفدارانه اتحادیه اروپا است که از طرف زوران زائف نخست‌وزیر پیشین مقدونیه شمالی از حزب سوسیال دموکرات ارائه شده بود.

مقدونیه شمالی با برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام بر این است که با تشکیل دولت پایدار ضمن آماده شدن برای موج جدید ویروس کرونا خود را برای مذاکرت الحاق به اتحادیه اروپا آماده کند.

مقدونیه شمالی در سوم فرودین امسال( ۱۳۹۹) با امضای سند الحاق این کشور به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که توسط «استوو پندارووسکی» رییس جمهوری این کشور انجام شد، رسما به سی و امین عضو ناتو در آمد.

پارلمان مقدونیه شمالی توافق نامه الحاق این کشور به ناتو را در ۱۱ فوریه سال جاری ( ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۹) با رای موافق ۱۱۴ نماینده از یکصد و بیست نماینده مجلس تصویب کرد.

مقدونیه و یونان ( ۲۷ خرداد ۱۳۹۷) موافقتنامه تاریخی را در مکان ساحلی پرسپا در سواحل شمالی یونان در مورد حل اختلافات دو کشور بر سر نام مقدونیه امضا کردند.
 

بر اساس این موافقت نامه، اسکوپیه و آتن توافق کردند که نام جدید مقدونیه (جمهوری سابق یوگسلاوی) به «جمهوری مقدونیه شمالی» تغییر یابد و به این صورت راه برای این کشور در مسیر عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و اتحادیه اروپا هموار شد.

مقدونیه با جمعیتی برابر با حدود دو میلیون و ۴۶ هزار نفر و مساحتی با ۲۵ هزار و ۷۱۳ کیلومتر مربع در شبه جزیره بالکان و جنوب شرقی اروپا قرار دارد.

           

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =