رفع تصرف از ۲۳ هکتار زمین‌های ملی خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن خراسان رضوی گفت: در سه ماه نخست امسال ۲۳۰ هزار و ۵۲۱ مترمربع از زمین‌های ملی این استان به ارزش ۲ هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال از چنگال متصرفان خارج شد.

سرهنگ بهرام خسروی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: هدف از شکل گیری یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن خراسان رضوی که برای نخستین بار در سال ۱۳۹۴ آغاز به کار کرد، جلوگیری از تصرف زمین و کوتاه کردن دست سودجویان است.

وی ادامه داد: این یگان در سال گذشته ۱۰۹ پرونده تصرفات زمین‌های ملی در خراسان رضوی را بررسی و آنها را از چنگال متصرفان آزاد کرد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن خراسان رضوی گفت: یگان حفاظت از اراضی اداره کل راه و شهرسازی استان نیز ضمن جلوگیری از هرگونه تصرف و تعرض به زمین‌های تحویلی دولتی و ملی با اجرای ۲ حکم قضایی در سه ماه نخست امسال موفق به بازپس‌گیری و آزادسازی حدود چهار هزار و ۴۰۰ مترمربع زمین به ارزش حدود ۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و ۳۵ مورد تصرف فوری به مساحت ۲۲۶ هزار و ۱۲۱ مترمربع به ارزش ۲۱۳ میلیارد و ۲۱۰ میلیون ریال شده است.

وی افزود: این زمین ها شامل ۹ قطعه زمین در مشهد، پنج قطعه زمین در طرقبه و شاندیز، ۹ قطعه زمین در شهرستان سبزوار، سه قطعه زمین در تربت‌حیدریه، یک قطعه در گناباد، چهار قطعه زمین در قوچان، ۲ قطعه زمین در کلات، یک مورد در باخزر و سه قطعه زمین در کاشمر است.

سرهنگ خسروی ادامه داد: این اقدامات با همراهی مراجع قضایی استان، کمیته شناسایی حفاظت و پیشگیری شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی و دستگاه های عضو شورای حفظ حقوق بیت المال صورت گرفته است.

وی با اشاره به نقش مردم در پیشگیری از تصرف و حفاظت از زمین‌های ملی گفت: شهروندان باید در زمان خرید زمین و ملک، برای اطمینان از اصالت آن از سازمان‌های مربوط استعلام بگیرند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن خراسان رضوی گفت: بسیاری از افراد به صورت قولنامه ای زمین را خریداری کرده و بعدها مشخص می‌شود جزو زمین‌های ملی و دولتی است که در چنین شرایطی، افراد علاوه بر ضرر مالی، مجبور به پرداخت خسارت نیز می شوند.
وی افزود: از هشت میلیون هکتار زمین ملی  در استان خراسان رضوی ۶ میلیون هکتار دارای سند مالکیت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =