اردوغان و پوتین درباره تحولات سوریه و لیبی گفت و گو کردند

تهران - ایرنا- روسای جمهور ترکیه و روسیه درباره مسائل مرتبط با سوریه و لیبی تلفنی گفت و گو کردند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین همتای روس وی امروز /۱۳ جولای - ۲۳ تیر / طی تماس تلفنی موضوعات مربوط به لیبی، سوریه و منطقه را ارزیابی کردند. 

به گزارش دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان و پوتین بر همکاری در موضوعاتی چون صلح، امنیت و ثبات در منطقه تاکید کردند.

روسای جمهور دو کشور همچنین مناسبات دو جانبه در زمینه‌های مختلف از جمله در حوزه اقتصادی و همکاری مشترک در مبارزه با کرونا را مورد ارزیابی قرار دادند.

رجب طیب اردوغان دی ماه سال ۹۸ در سخنانی از آمادگی کشورش برای حمایت از دولت وفاق ملی لیبی از طریق زمین، دریا و هوا سخن گفت و به دنبال آن دولت فائز السراج از ارتش ترکیه برای ورود به نبرد و مقابله با نیروهای ژنرال خلیفه حفتر و نیز جلوگیری از سقوط پایتخت این کشور به دست نیروهای حفتر دعوت کرد.

این اقدام همزمان با فرصت ۷۲ ساعته ارتش ملی لیبی به دولت طرابلس برای تسلیم پایتخت رخ داد. اقدامی که با واکنش شدید مصر و امارات و درخواست عبدالفتاح السیسی رییس‌جمهور مصر از آمریکا برای ممانعت از دخالت نظامی ترکیه در لیبی همراه شد. 

تحولات لیبی که به نظر می رسد استعداد درگیر کردن چند کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی و حتی آمریکا را دارد، روند پیچیده ای را در حال طی کردن است که رایزنی اردوغان با پوتین و احتمال دخالت آشکار روس ها در لیبی می تواند بازیگران این تحولات را به دو بلوک تقسیم بندی کند.   

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =