۱۳ هزار مشاور به دانش‌آموزان مشاوره می‌دهند

تهران-ایرنا- مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش گفت: ۱۳ هزار مشاور و ۷۵۰ مرکز مشاوره در کشور به دانش آموزان خدمات مشاوره‌ای ارایه می‌دهند.

به گزارش روز دوشنبه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، مسعود شکوهی از حضور۱۳ هزار مشاور برای ۱۴میلیون دانش‌آموز در مدارس خبر داد و اظهار داشت: در حوزه مشاوره‌ای برای درون مدرسه و هم بیرون مدرسه برنامه‌هایی را پیش‌بینی کرده‌ایم و اغلب آنها در حال اجرا هستند اما با توجه به محدودیت مالی، زمانی و فرصتی که داریم بیشترین برنامه‌های‌مان متمرکز بر مدرسه است.

وی به بحث غربالگری‌ها، ارجاع و درمان اشاره و تصریح کرد: در بخش ارجاعات، درمان‌ها و خدمات حمایتی و مددکاری ما با دستگاه‌های مختلف ارتباط داریم و یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار ما در این برنامه‌ها خانواده‌ها هستند.

 مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش ادامه داد: در دوره‌های ۹ گانه آموزشی که پیش‌ بینی ‌شده، بخشی از آن‌ها مربوط به خانواده‌ها و والدین است و در سامانه طرح نماد هم ‌خانواده‌ها حضور و مشارکت دارند، همه والدین کاربری و رمز عبور اختصاصی دارند و می‌توانند از اطلاعات لازم در سامانه هم برخوردار شوند.

شکوهی بر نقش محوری اولیا در پیشبرد برنامه‌ها تاکید و عنوان کرد: عواملی مانند؛ فرد، مدرسه، همسالان، خانواده و ... در حوزه اجتماعی موثرند، بنابراین یکی از عوامل مهم در این حوزه که می‌تواند کمک زیادی برای ما باشد هم در کاهش آسیب‌های اجتماعی و هم در مدیریت و کنترل، همین عنصر خانواده است.

وی به موضوع شناسایی دانش آموزان  اشاره و خاطرنشان کرد: منظور از شناسایی، شناسایی دانش‌آموزانی است که احیانا به هر دلیلی با مشکلی روبه‌رو هستند لذا در شناسایی این دانش آموزان از خانواده‌ها، معلمان و هم‌کلاسی‌ها کمک می‌گیریم.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش افزود: در طرح نماد مهم‌ترین موضوع ما این است که اگر دانش‌آموزی مثلا افسردگی یا استرس و اضطراب دارد یا احیانا با مشکلاتی روبه‌رو هست و الان در معرض خطر است، یکی از حوزه‌هایی که می‌تواند کمک کند تا اطلاعات به‌موقع برای مداخله سریع‌تر به دست ما برسد همین خانواده است که این امکان هم فراهم است.

وی نیروی متخصص در طرح نماد را ناکافی دانست و اظهار کرد: در حال حاضر سعی داریم تمامی نیروهای مشاور را در مدرسه آموزش ‌دهیم. آمار مشاوران ما در کل کشور نزدیک به ۱۳هزار نفر است. تلاش داریم از ظرفیت نیروهای تخصصی هسته‌ها و مراکز مشاوره‌مان استفاده کنیم.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی از فعالیت حدود ۷۵۰مرکز مشاوره در سراسر کشور اعلام کرد: بیش از۳۰۰ نفر در انجمن اولیا و مربیان کار مشاوره خانواده را انجام می‌دهند. همچنین از ظرفیت مدیر و مربی منتخب که آموزش‌های لازم را فراگرفته‌اند در حد مداخله مختصر استفاده می‌کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =